Ekonomi

Ziraat Bankası Kredi Notu Öğrenme

Ziraat Bankası Kredi Notu Öğrenme

Ziraat Bankası aracılığıyla yapılacak kredi başvurularından önce kredi notunun mutlaka öğrenilmesi gerekir. Kredi notu tüm bankalardan kredi çekme aşamalarında önemli bir role sahiptir ve başvurular da kredi notuna göre değerlendirilir. Kredi notunu başvurudan önce öğrenen kişiler başvurularını daha akıllıca yürütebilir. Zira bu aşamada kredi notunuzun düşük olduğunu görerek, planlarınızı ve başvurunuzu da buna göre yapabilirsiniz.

Şube üzerinden kredi notu öğrenme ziraat bankası kredi notu öğrenme işlemleri direkt olarak şube üzerinden yürütülebilir. Bankaya kredi notu işlemleri için başvurduğunuz zaman gerekli bilgilendirmeler yapılmaktadır. Bu işlemler için banka ortalama 10 TL gibi bir ücret alacaktır.

Esasen kredi notunu öğrenmek için şubeleri tercih etmek çok da önerilen bir yöntem değildir. Zira kredi notunuzu internet üzerinden daha hızlı ve daha uygun bir şekilde öğrenebilmek mümkündür.

Findeks Kredi Notu Sorgulama
Türkiye’nin önde gelen 9 bankası tarafından kurulan Findeks sistemi, tüm kredi sicilinin internet üzerinden sorgulanmasına imkan veren bir sistemdir. Bireysel üyelikler için ‘Giriş Yap’ butonu üzerinden rahatlıkla üye olabileceğiniz bu sistem üzerinden kredi notunuzu sorgulayabilirsiniz. Sistem üzerine üyelik işlemi yapılmadan kredi notu sorgulama işlemi yapılamıyor. Birkaç dakika sürecek olan üyelik işlemlerinin ardından kredi notunuzu başarıyla öğrenebilirsiniz.

Findeks bu işlemler için sizlerden 4 TL gibi bir ücret tahsil edecektir. Ancak hemen belirtmek gerekir ki, bu ücreti tüm kredi notu sorgulama yöntemleri tahsil etmektedir. Yani kredi notunu ücretsiz olarak sorgulatan bir sistem bulunmamaktadır. İnternet üzerinde ücretsiz sorgulama işlemleri yapan bazı siteler ortaya çıksa da, bu sistemlerin kredi notu sorgulatabilme gibi bir özelliği bulunmuyor.

Mobil Kredi Notu Sorgulama
Bazı mobil şebeke firmaları kredi notunu telefonlarla sorgulama imkanı verir. Bu sorgulama işlemi için de 5 TL gibi bir ücret mobil üzerinden tahsil edilir. Mobil olarak kredi notu sorgulanırken yalnızca TC kimlik numarası talep edilir.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu