Ekonomi

Ziraat Bankası Kredi Başvurusu Gerekli Belgeler

Ziraat Bankası Kredi Başvurusu Gerekli Belgeler

Türkiye’nin kurumsal anlamda en önde gelen bankası olan Ziraat Bankası, kredi başvurularının da en yoğun olarak yapıldığı bankalardan birisidir. Müşterilerine yönelik geniş kredi imkanları sunan banka, bu açıdan kişilerin öncelikle tercihleri arasında yer alıyor.

Ziraat Bankası üzerinden yapılan kredi başvuruları direkt olarak şubelerden yapılabileceği gibi, internet bankacılığı üzerinden ya da mobil olarak yapılabilir. Şubeden yapılan kredi başvurularında bankanın sizlerden talep ettiği bazı belgeler vardır. Bu belgeleri tamamlayan kişilerin kredi başvuruları başarılı bir şekilde alınır.

Nüfus Cüzdanı
Ziraat Bankası kredi başvurusu gerekli belgeler listesine baktığımız zaman banka öncelikle sizlerden nüfus cüzdanınızı talep edecektir. Nüfus cüzdanı yerine pasaport ya da ehliyet de aynı işlevi görmektedir. Bankanın kişilerden nüfus cüzdanı talep etmesinin esas nedeni, kredi sorgulaması yapmaktır. Böylece kişilerin tüm kayıtları çıkarılır ve başvurusu buna göre değerlendirilir.

Gelir Belgesi
Bankalardan çekilen kredilerin miktarını belirleyen en temel faktör, gelir belgesidir. Ziraat Bankasından yapacağınız başvurularda banka sizlerden çalışma şeklinize göre gelir belgesi isteyecektir. Bu aşamada emekli olan kişiler emeklilik belgelerini, ücretli olarak çalışan kişiler ise son üç aya ait gelir dökümünü bankaya beyan edebilirler.

Gelir belgesi hususunda bir noktada ayrı bir parantez açmak gerekir. Ziraat Bankası sabit geliri olmayan kişiler için, gelir belgesiz kredi imkanlarını da sunmaktadır. Bahsettiğimiz kredilerde gelir belgesini beyan etmeyen kişiler genellikle kredi alamazlar. Bu durumda olan kişiler de Ziraat Bankasının gelir belgesiz kredi imkanlarından faydalanabilir.

Başvuru Formu
Kredi başvurularında bankalar sizlerden başvuru formunu da talep eder. Bahsettiğimiz bu form yine bankalar tarafından sizlere iletilmektedir. Bu form daha çok başvurmak istediğiniz kredinin türü ve miktarı ile alakalıdır. Formu bankadan alarak ilgili yerleri doldurduktan sonra tekrardan şubeye iletmeniz gerekmektedir.

Bahsedilen belgeler genel olarak kredi başvurularında talep edilen belgelerdir. Bunun haricinde kredi türüne göre ek belgeler de istenebilmektedir. Örneğin; konut kredilerinde tapu belgesi, araç kredilerinde de satın alınacak araca ait noter belgesi de banka tarafından talep edilecektir.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu