Ekonomi

Ziraat Bankası İban Öğrenme

Ziraat Bankası İban Öğrenme

İban, uluslararası banka hesap numarası kelimelerinin baş harflerinden oluşan bir terimdir. İban numarası içinde hesap numarasının bankasının ait olduğu ülke, sistem tarafından verilen güvenlik kodu, banka kodu, şube kodu, müşteri ya da hesap numarası bilgileri yer almaktadır. İban numarası dünya genelinde kişinin ya da kurumun hesabına ait olan tek ve özel numaradır.

Ziraat Bankası İban Öğrenme Nasıl Yapılır?
Ziraat Bankasında bulunan hesap numaranızın iban bilgisini öğrenmek istiyorsanız Ziraat Bankasının internet sitesine girerek bu işlemi tamamlayabilirsiniz.

Ziraat Bankası İnternet Sitesinde Hangi Sayfadan İban Öğrenilir?
Ziraat Bankasının internet sitesinde ana sayfadan “Bankamız” alanına tıklamanız gerekmektedir. Bankamız sayfası açıldıktan sonra alt sekmelerden “Müşteri İlişkileri” kısmına giriyorsunuz. Müşteri ilişkileri sayfasının sol alanında bulunan “İban Hesaplama” yazısına tıkladığınızda iban hesaplama sayfası karşınıza çıkıyor.

Ziraat Bankası İban Hesaplama Ekranı Nasıl Kullanılır?
İban hesaplama ekranında girilmesi gereken bilgiler bulunmaktadır. Eğer İban bilginizi öğrenmek istiyorsanız bu gereken bilgileri belirli alanlara yazmanız ve hesapla butonuna basmanız gerekiyor. İban hesaplamak için doldurulması gereken alanlarda size yardımcı olacak bilgiler aşağıda verilmiştir.

Şube Bilgisi
Hesap numaranızın bulunduğu şubenin bilgisinin girileceği alandır. Şube kodunuzu ya da şube adınızı biliyorsanız bu alandan şubenizi seçebilirsiniz. Ekranda şube kodlarına ya da şube adlarına göre sıralama seçeneklerinden size en kolay gelenini seçerek şube seçiminizi yapabilirsiniz.

Ziraat Bankası Müşteri No
Bu alana da müşteri numaranızı yazmanız gerekmektedir. Ziraat Bankası iban sisteminde hesap numarası yerine müşteri numarası ile hesaplama yapmaktadır. Müşteri numaranızı bilmiyorsanız banka kartınızdan bakabilir ya da çağrı merkezinden öğrenebilirsiniz.

Ziraat Bankası Ek No
Ziraat Bankası ek no bilgisi hesap numaranızın son dört hanesini içeren numaradır. Hesap numaranızın son 4 hanesini ek no alanına girerek bu işlemi tamamlayabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu