Sağlık

Yetişkinlerde Yüksek Ateş Nasıl Düşürülür

Vücut ısısı 38 derece üstüne çıktığında yüksek ateş olarak değerlendirilmektedir. Vücut direncinin bir göstergesi sayılan yüksek ateş, vücutta enfeksiyon olduğunu gösteren işaretlerdendir.
Eski toprak anneannelerimizden öğrendiğimiz gibi ateş düşürmek için sirkeli su veya alkol ya da kolonya kullanmak ne kadar doğrudur sizce? Kesinlikle bunlardan kaçınmalısınız. Bu gibi şeyler damarların aniden büzüşmesine ve genişlemesine neden olur ve bunun sonucunda havale geçirme riski artmış olur.
Bunun yerine ılık su ve sünger kullanarak da vücut ısısını ıslatarak düşürebilirsiniz. Özellikle eklem yerlerine (ense, alın, kol, koltuk altı, diz altı, kasık vb.) ve belirli aralıklarla ateş ölçülmelidir. Müdahalelere rağmen ateş düşürülemez ise en yakın sağlık kuruluşuna gitmenizi gerekir. 

Yüksek Ateşte Yapılacaklar 

· Yetişkinlerde ateş düşürmek için ilaç kullanılabilir.
· Ateş düşürmek için fitil kullanabilirsiniz.
· Saçları ıslatmadan duş almak da ateşi düşürebilir.
· Bol miktarda su tüketmeli ve fazla hareket etmemelidir.
· Üzerindeki kalın giysiler çıkarılmalıdır
· Bunun yerine tişört ve şort tarzı hafif şeyler giydirilmelidir.
· Yorganın altına girmek (daha çok terlemek için yapılan hatalardan biri, ateşin terleyerek atma isteği şekli) kesinlikle yapılmamalıdır her ne kadar hasta üşüse de. Vücut sıcaklığı artar ve havale geçirebilir hasta. 

Vücutta meydana gelen ateş, beyinde bulunan hipotalamus ile kontrol edildiği için ağız yoluyla yapılan ateş düşürücülerin etkisi daha çok olacaktır. Bu ateş düşürücülerin 6 ile 8 saat ara ile düzenli verilmesi gerekecektir. 

Bunların dışında doğal bir ateş düşüren kür tarifi verebiliriz;
· 1 yemek kaşığı taze zencefil
· 1 çorba kaşığı kuru üzüm
Hazırlanışı;
Malzemeleri ezip püre haline getirerek 200 ml suyun içinde 1 saat kadar kaynatın. Kaynama süresinde suyun %70’i buhar olup gidecektir. Kaynama işlemi sona erdiğinde sıcak bir şekilde tüketebilirsiniz. Gün içinde 2-3 kere tüketilmesinde fayda vardır.
Tüm müdahalelere rağmen ve 72 saat (3 gün) geçmesine rağmen ateş düşmüyorsa mutlaka bir doktora başvurmalısınız.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu