Sağlık

Yeni Doğan Bebekler İçin Nasıl Alışveriş Yapılmalı

Her yeni doğan bebekler için tatlı telaşlar yaşanmaktadır. Bununla birlikte annelerin, yeni bir başlangıç yapmaları için süreç başlar ve bunların başında alışveriş gelir. Yeni doğan bebekler için nasıl alışveriş yapılmalı ve nelere dikkat edilmesi gerekir, bunları göz önünde bulundurmak gerekir. Bebeklerin cildi; yapısı itibariyle çok narin ve hassastırlar. Onların diğer yetişkin insanlara oranla daha da dikkat edilmesi, sağlıkları açısından önemlidir. 

Yeni Doğan Bebeklerin Alışverişinde Nelere Dikkat Edilmeli? 

Her bebek doğumunda, önceden alışılagelen hazırlıklardan birisi de doğum çantasıdır. Bunun hazırlığını yaparken; alışverişinde cildine uygun, hassasiyetini göz önüne alarak %100 pamuklu, koton ürünler almak önemlidir. Antibakteriyel ve antialerjik ürünler tercih edilmelidir. Kimyasal içerikli, boyalı ve ucuz ürünlerden uzak durmak gerekir. Alınan ürünün kaliteli olmasına önem verilmelidir. Evde bebeğin giysileri; doğal içerikli sabun tozları ile yıkanmalı ve ütülenmelidir. En az bir yaşına kadar yetişkin çamaşırlarından ayrı yıkanması önemlidir. 

Yıkanan çamaşırlar açık havada kurutulmalı, nemli ortamlardan uzak tutmak gerekir. Kapalı odada kurutulan çamaşırlar, mikrop ve bakteri ürettiğinden dolayı bebeklerin sağlığı için bunları yapmak bebeğin yararına olacaktır. Giysilerin yanı sıra banyosu için yeni bir küvet, kova, maşrapa, emici bebek havlusu ihtiyaçlardandır. Doğal, göz yakmayan sabun ve şampuan kullanımına dikkat edilir. Yeni doğan bebeklerde pek ayakkabı ihtiyacı bulunmasa da, şimdilerde piyasada patikler bulunmaktadır. Yürümeye başladığında ayaklarına uygun, ortopedik ayakkabı seçimine önem verilmelidir. 

Yeni Doğan Bebeklerin Yatağı Nasıl Olmalı? 

Bebeğin rahat uyku uyuyabilmesi, hem anne için hem bebek için önemlidir. Alınacak yatak ne sert ne de yumuşak olmalıdır. Bebeğin omurgalarına uygun, ortopedik yatak tercih edilmelidir. Yatağın çevresine tül ve oyuncak koymak, sağlığı için uygun olmayabilir. Tüllerin toz kapması, solunumuna engel olabilir.
Dönence gibi oyuncakların düşme olasılığı göz önünde bulundurulmalıdır. Ayrıca beşiğin annenin yanına yakın olması, gece her uyanışta emzirmek için kolaylık sağlayacaktır. Bebeğin yatağı sık sık havalandırılmalı, nevresimleri beyaz tercih edilerek günaşırı değiştirilmelidir. Odanın her gün havalandırılması oksijen ve temiz hava için önemlidir.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu