Sağlık

Yaz Gribi Nedir Yaz Gribi Nasıl Geçer

Yaz Gribi olarak adlandırılan bir çeşit griptir. Adından da anlaşılacağı üzere yaz aylarında da çıkıyor. Fakat kış aylarında da çıkabilen gribal rahatsızlıklardır. Başta ateş çıkması, midede bulantı gibi rahatsızlıklar hakkında ağzında çıktığı için yaz gribi deniliyor. Yaz Gribi başka gribal hastalıklarından daha önemlidir. Bu nedenle de üzerinde daha çok durulmak gerekir. Mevsimlik hastalıkların ilk sırasında yaz gribi geliyor. 

Yaz Gribi Nedenleri 

Nedenleri denildiği zaman akla ilk sıcak güneşli havalardan kurtulmak amacıyla iklimlendirme cihazların ani bir etki yapması gelir. Midede sancı ya da başta da ateşin yüksek çıkması ise hemen yaz gribi kendini ortaya koymaktadır. En önemlisi de kapalı mekanlarda kendini gösteren yaz gribi soğuk klimaların çarpmasıyla rahatsızlık, halsizlik, baş döndürücü, mide bulantısı gibi hastalıklar belli eder. İklimlendirme cihazların hariç normal doğal soğuk hava kişiye çarpması kişiden kişiye farklılık gösterir. Bazı kimseler etkilenir bazı kimseler ise etkilenmez. Kişinin sağlığına bağlıdır. 

Yaz Gribi Nasıl Tedavi Edilmeli ve Tedavi Süresi Ne Kadardır? 

Yaz Gribini tedavi edilmeye başlandığı zaman yapılan en büyük yanlışlardan biri kış aylarında ortaya çıkan gribal rahatsızlıklarıyla aynı kullanan ilaçlardır. Yaz Gribi kış hastalıklarında kullanılan gereksiz ilaçlar ya da antibiyotikler gereksiz olarak vücudu olumsuz etkiliyor. Etkilenmemesi için de yaz gribi için özel bir ilaç kullanılması gerekiyor. Sağlık kurumlarında görev yapan KBB uzmanına gidilmelidir. 

Yaz Gribinden Korunma Yöntemleri 

· Serinletici hava cihazları çalıştığınız ortamda çalışmamaya özel gösterilir. (Klima gibi)
· Klimaların bakımları her sene yapılmalıdır.
· Sıcak günlerde her saat başı 1 bardak su içmeyi ihmal etmeyin.
· Havuza yüzmeye giderken açık ya da kapalı her ikisinde de yüzmeden önce hijyenik temizliklerin yapılması gerekir.
​​​​

​​​​​​

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu