Gezi

Yatan Budha Tapınağı Bangkok Asya

Yatan Budha Tapınağı, Bangkok (Asya)
Wat Pho ”Yatan Buda” Tarihçilerin ifadesine göre Tayland’ın ilk üniversitesidir. Yatan Buda Tapınağı’nı gezdiğinizde içinde ilginizi en çok çekecek olan detaylardan birisi Budha Heykeli olacağından emin olabilirsiniz. 16. Yüzyılın başlarında kurulmuş olan bir tapınaktır. 1781 yılında Bangkok’un başkent olmasıyla beraber tapınak restore edilmiş ve daha fazla ilgi çeker hale getirilmiştir. Koca yapının içini dolduran bir heykel, uzanmış bir vaziyette Tayland’ın en büyük Budist Heykelidir. Ayak parmakları neredeyse bir insan büyüklüğündedir. Budha’nın Nirvana’ya eriştiği anı betimlemekte olan heykele turistlerin ve yerlilerin ilgisi büyük. Özellikle de Budistlerin ve din bilimcilerin.
Budha Tapınağı Özellikleri
Ayakları 3 metre, yüksekliği 5 metre uzunluğunda olan Budha Heykeli’nin ayak tabanlarına olumlu eylem ve semboller işlenmiştir. 108 bronz kaseye para atılarak şans dilenebilir. Atılan bu para hem Wat Pho’nun korunması hem de burada bulunan rahiplerin ihtiyaçları için kullanılır.
Bangkok’ta Gezilebilecek Yerler
Bangkok’ta gezilecek yerler arasında en önemli tapınaklar arasında yer alan az önce bahsettiğimiz Wat Pho. Burada keyifli ve tarihi bir gezinin ardından günün yorgunluğunu atmak adına bir Thai masajı deneyimlemek isteyebilirsiniz. Wat Pho’da Thai masajı yaptırma imkanınız da mevcut. Tayland’da Budist Tapınaklarını ziyaret ederken, omuzlarınızın ve dizlerinizi kapalı olması gerektiğini unutmayınız. Ayrıca tapınak ziyaretlerinde kesinlikle ayakkabılarınızı çıkarmalısınız.
Bu Budistler için büyük bir saygı ve inanç unsurudur. Tapınakların içindeyken sessiz olmalı ve ibadet edenleri rahatsız edecek davranışlarda bulunmamaya özen göstermelisiniz. Wat Pho’nun yanı sıra buraya gelmişken Altın Buda Heykeli’ne ev sahipliği yapan Wat Tramit tapınağını da ziyaret edebilirsiniz. Heykel 3 metre yüksekliğe ve 5,5 ton ağırlığa sahip. Wat Tramit de turistler tarafından en çok ilgi gören ve en fazla ziyaret alan tapınaklar arasında.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu