Ekonomi

Yapılandırılmış Vergi Borcunu Kredi Kartıyla Nasıl Öderiz

Yapılandırılmış Vergi Borcunu Kredi Kartıyla Nasıl Öderiz?

Türkiye’de vergi borcu ödeme seçeneklerinden bir tanesi de kredi kartı ile ödemedir. Bu konuda Maliye Bakanlığı tarafından, ekonomiye katkı sağlamak amacı ile ödenen vergilerin daha düzenli bir şekilde toplanması için Gelir İdaresi Başkanlığı’nın oluşturduğu sistem ile kredi kartı ile vergi borçları kolay bir şekilde ödenebiliyor.

Vergi Borçları Kredi Kartları İle Nasıl Ödenir?
Vergi borçlarını kredi kartları ile ödemek isteyen vergi mükelleflerinin öncelikle Gelir İdaresi Başkanlığı’na bağlı olan İnternet Vergi Dairesi’nin sitesine girmeleri gerekiyor. Daha sonra 6552 ödeme butonuna tıklamaları gerekiyor. İnternet Vergi Dairesi’nin açılan sayfasında sağ tarafta yer alan 6552 butonuna tekrar tıklanması gerekiyor. Bu butona tıklanmasının ardından vergi borçlularına kredi kartı ile ödeme konusunda 4 tane seçenek sunuluyor. Bu seçeneklerden ilki İnternet Vergi Dairesi kullanıcı kodu ile giriş yapıp 6552 sayılı kanun ile yapılandırılan vergi borçlarını kredi kartı ile ödemek istiyorum seçeneğini tıklamaktır.

Kişilerin ilk seçeneği aktif olarak kullanabilmeleri için kullanıcı kodu ve şifresine ihtiyaç duyarlar. İkinci ödeme seçeneğinde TC kimlik numarası ve diğer kimlik bilgilerim ile ödeme yapmak istiyorum seçeneği yer alır. Üçüncü seçenekte ise motorlu taşıtların plaka ve tescil tarihi bilgileri ile ödeme yapmak istiyorum seçeneği yer alır.

Dördüncü seçenekte ise tescil dosya numarası veya tahakkuk fiş numarası ile ödeme yapmak istiyorum seçeneği yer alır. Son üç seçeneği tercih eden kişilerin de ilk tercih ettikleri seçeneğe ilişkin işlem sırasını takip etmeleri gerekir. Yani 6552 sayılı kanun ile yapılandırılan vergi borçlarını kredi kartı ile ödemek istiyorum butonuna tıklayıp işlemlerini tamamlamaları gerekiyor.

Bankalar Aracılığı İle Vergi Borçlarını Ödeme
Vergi mükellefleri, kredi kartları ile bankalar üzerinden de vergi borçlarını ödeyebiliyor. Bu konuda bankaların, mükelleflere kredi kartları ile farklı ödeme seçenekleri sunduğu görülür. Hatta bu konuda bankaların internet sitelerinden de detaylı bilgiye ulaşılabiliyor.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu