Ekonomi

Yabancılara Konut Kredisi Veren Bankalar

Yabancılara Konut Kredisi Veren Bankalar

Türkiye’de yaşayan ve ikamet eden yabancı uyruklu kişiler bankalardan kredi alabiliyorlar. Yaşamını Türkiye’de devam ettiren ve Türkiye’den ev satın almak isteyen yabancı uyruklu kişilerin sayısında son zamanlarda önemli bir artış gözlemlenmiştir. Türkiye vatandaşlarını birçok kampanya ve imkan ile kredi kullanmalarına onay veren bankalar Türkiye’de ikamet eden ve Türkiye’den ev satın almak isteyen yabancı uyruklu kişilere de kolaylıklar sunmaktadır.

Geçmiş yıllarda yürürlüğe giren Mütekabiliyet Kanunu ile yabancıların Türkiye’de ev sahibi olma hakları doğmuştu. Bu kanun ile birlikte yabancı uyruklu kişilerin Türkiye’den ev alma oranında büyük bir artış yaşanmıştı. Bu nedenle bankalar arası rekabet bu kanun ile birlikte yabancı uyruklu kişileri de kapsamıştır. Bu nedenle bankalar yabancı uyruklu kişilerin kredi kullanabilmeleri için çeşitli kampanyalar sunmuşlardı.

Kredi imkanları ve özellikleri bankadan bankaya farklılık gösterse de yabancı uyruklu kişilerin kredi kullanmaları için gerekli olan evraklar hemen hemen her banka için aynıdır.

Yabancı Uyruklu Kişiler Nasıl Kredi Kullanabilir?
Yabancı uyruklu kişilerin bankalardan kredi kullanabilmeleri için iki yöntemleri bulunuyor. Bunlardan biri yabancı uyruklu kişinin bizzat banka şubesine giderek başvuruda bulunması diğeri ise baroya bağlı bir avukatın ya da herhangi bir kişinin tüm hakları üzerine alan bir vekaletnameyi üzerine alması ile olmaktadır.

Bankaya giderek şahsen kredi için başvuru yapacak yabancı uyruklu kişi bankaya ibraz edeceği evrakların vatandaşı olduğu ülkenin resmi dile ile olması gerekiyor. Daha sonraki süreçte ise yabancı uyruklu kişinin getirdiği evraklar ilgili merciler tarafından onaylanarak imzalanmalıdır.

Yabancı dille hazırlanmış bu evraklar Türkiye’de bulunan ve görevinde yeminli mütercim olan kişilerce Türkçe’ye çevrilmelidir. Sonrasında ise noter onayına sunulmalıdır. Son olarak tapuda satış işlemi yapılmadan önce ilgili makamdan izin alınması gerekiyor.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu