Ekonomi

Yabancılar Nasıl Mortgage Alabilir

Yabancılar Nasıl Mortgage Alabilir?

Türkiye’de yaşayan yabancı uyruklu kişiler konut kredilerinden ya da Morgage olarak adlandırılan kredilere başvuru yaparak kredileri onaylandığında kredilerini kullanabilirler.

Yabancıların Konut Kredisine Başvuru Şartları Nelerdir?
Yabancı uyruklu kişilerin konut kredisi için iki farklı başvuru seçeneği bulunuyor. Bunlardan birincisi bizzat bankaya başvurmalarıdır. İkinci bir yöntem ise Türkiye’de görev yapan bir avukata veya herhangi bir kişiye kredi kullanma ve kredi sözleşmesini imzalama yetkisini içeren vekalet vermesi yolu ile başvuru yapabiliyorlar. Yabancıların Mortgage başvurusu yapabilmesi için öncelikle bankalara bizzat başvurması gerekiyor.

Başvuru yapacak olan yabancı uyruklu kişilerin bankaların istediği evrakları ibraz etmesi gerekiyor. İbraz edilecek olan gerekli belgeler yabancı uyruklu kişilerin kendi dillerini içeriyorsa bu evrakların yeminli tercümanlar tarafından Türkçe’ye çevrilmesi gerekiyor. Çevirilen metinlerin noter onaylarının olması gerekiyor. Yabancı uyruklu kişilerin taşınmaz elde edebilmelerine yönelik mevcut yasal mevzuatlar çerçevesinde, tapu müdürlüklerinde satış işlemi gerçekleşmeden önce, başvuru yapan kişilerin ilgili makamlarından olur iznini alması gerekiyor. Üzerinde yabancılara satılmaz taşınmazlar bu durumda kapsam dışında kalıyor.

Aynı zamanda yabancı uyruklu kişilerin kendi ülkelerinde hazırlanan belgelerin apostil şerhi taşıması oldukça önemlidir. Apostil uygulaması olmayan ülkelerin vatandaşları ibraz edecekleri belgeleri kendi ülkelerinin dilleri ile hazırlayıp saha sonra Türkiye Cumhuriyeti Dış İşleri Bakanlığı’na sonrasındaysa Türk Konsolosluğu’na onaylatması gerekiyor. Belirtilen bu şartları yerine getiren yabancı uyruklu kişiler Türkiye’de bir taşınmaz sahibi olabilmek için bankaların Mortgage imkanlarına başvuru yapabilirler.

Yasal mevzuatlar çerçevesinde yapılacak işlemler normalinden daha uzun bir süre alacağından Mortgage başvurusunun olumlu sonuçlanma süreci de belirli bir süre alıyor. Bu nedenle öncelikle yabancı uyruklu kişilerin Türkiye’de bir taşınmaz edimi için gerekli şartları taşıdığı ya da taşımadığına bakılır.

İlgili Makaleler

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu