Wat Traimit Altın Budha Tapınağı Bangkok

Wat Traimit (Altın Budha Tapınağı), Bangkok
Tayland’ın başkenti olan Bangkok ta birçok Budist tapınakları bulunmaktadır. Bangkok şehrinin tanınması açısından oldukça önemli olan Budist tapınaklar bölgeye her yıl minyonlarca turist çekmektedir. Dünyanın altından yapılmış olan en büyük Budha heykeli de Bangkok ta bulunan Çin mahallesinde yer almaktadır. Tayland’ın en değerli varlığı olan Wat Traimit,5 metre uzunluğa sahip olan bu heykel ayrıca 5 ton ağırlığındadır. Wat Traimit’in yapılış tarihi yaklaşık olarak 700 yıl öncesine kadar dayanmaktadır. Wat Traimit’in kendine has birde hikayesi bulunmaktadır. 700 yıl önce yapılmış olan heykelin altın olduğu 1955 yılında küçük bir kaza sonucun da fark edilmiştir.
Wat Traimit
Altından yapılmış olan Budha heykeli altın olduğu keşfedilmeden önce bir tür sıvayla kaplandığı için uzun yıllar boyunca altından yapılmış olduğu fark edilmemiştir. Bangkok’un tarihçilerine göre Budha heykelinin sıvayla kaplanmasının nedeni o dönemler de komşu ülkeleri olan Burma ile savaştıklarından dolayı Tayland oldukça güçsüz düşmüştür. Bu sebepten dolayı heykelin yağmalanma riskine karşı böyle bir yöntem bulduklarını düşünmektedirler.
Hatta heykeli gizleme çalışması o kadar ustalıkla yapılmış ki uzun yıllar geçmesine rağmen kimse heykelin altından yapıldığının farkına varmamıştır. Kral 3. Rama tarafından heykel Bangkok’ta bulunan bir tapınağa götürülmüştür. Heykelin götürülmüş olduğu tapınakta 1931 yılında kullanılmaz bir hale geldiği için kapatılmasına karar verilmiştir. Heykel 1955 yılında günümüzdeki bulunduğu yer olan Wat Traimit’e taşınırken küçük bir kaza sonucu heykel yere düşürülmüştür. Heykel yere çarpmanın etkisiyle sıva kaplanmış yüzeyi kırılmış ve ancak bu sayede altın olduğu anlaşılmıştır. Altından yapılmış olan Budha heykeli tapınağın 4. katında bulunmaktadır. Tapınağın diğer katlarında ise Tayland ve Çin tarihi ile ilgili bölümler oluşturmaktadır.