Sağlık

Vücuttaki Çürükler Nasıl Geçer

Bir kaza sonucu veya alınan bir darbe sonucu vücudun herhangi bir yerinde oluşan kan birikmesi sonucu cildimizde meydana gelen renk değişikliği durumuna çürük veya morarma denir. Renk değişikliğinin temel nedeni deri tabakasına yakın yerde bulunan kılcal damarların zedelenmesi sonucu biriken kandır. Bunun sonucunda o bölgede ağrıyla karşılaşılabilir. İlk karşılaşıldığı zaman endişeye neden olsa da morarma ve çürüklerin tedavisi bulunmaktadır. Morarmaların süresi kişiden kişiye değişir. Bunda etkili olan temel faktör kişinin bağışıklık sisteminin hızına ve vücuttaki onarım sürelerinin farklı olmasına bağlıdır. Morarmalar kimileri için bir tedavi bile gerekmezken kimileri için büyük bir sorunmuş gibi görünmektedir.

Tedavi Yöntemleri

Vücutta çürüğün oluşmaya başladığı ilk anda soğuk bir şey mesela çürüğün oluştuğu bölgeye buz koyarsanız hem şişmeyi hem de çürüğün yayılma alanını daraltmış olursunuz. Bunun için eczanelerde soğuk su torbaları bulunmaktadır. Soğuk su torbasına buz koyup ağrılı bölgeye tedavi uygulayabilirsiniz. Eğer çürüğün oluşumunu geç fark ettiyseniz bu sefer sıcak tedavi uygulamanız gerekmekte. Bu sayede hem ağrılı bölgeyi rahatlatmış olursunuz hem de kan akışını hızlandırıp vücudun onarım süresini kısaltmış olursunuz.

Ayrıca çürükler için bitkisel kürler de hazırlayabilirsiniz. Sonuçta doğa insanın karşılaştığı her türlü olumsuzlukları tedavi edebilecek birçok şeyi bünyesinde barındırır. Bu kürlerden birkaç tanesine örnek verecek olursak:

Maydanoz Kürü: Çürüğün boyutuna göre göz kararı seçebileceğiniz miktarda taze maydanozu yıkayın. Yıkama işleminin ardından bir havan yardımıyla ezin. Ezilmiş maydanozu çürüğün veya morarmanın olduğu bölgeye sürün ve yaklaşık 10-20 dakika arası ağrılı bölgede bekletin. Ardından ılık su yardımıyla bölgeyi yıkayın.
Sarımsak kürü: Sarımsak antik medeniyetlerden beri iyileştirici özelliğiyle bilinen bir bitkidir. Sarımsağı ister doğrudan havanda ezip acıyan bölgeye sürebilirsiniz. İsterseniz yemeklerin içine de atarak tüketebilir ve bu sayede iyileşme sürenizi hızlandırabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu