Ekonomi

Virman Nedir Nasıl Yapılır

Virman, aynı bankada aynı müşterinin birden fazla hesabı olması durumunda, bu hesaplar arasında ki para aktarma işlemine verilen isimdir. İki banka arası işlem söz konusu değildir. Tek bir kişiye ya da işletmeye ait aynı bankadaki birden fazla olan hesaplar arası işlemlerdir. Virman işlemleri farklı şekillerde gerçekleştirilebilmektedir. Banka şubelerinden, bankaların internet sitelerinden, banka ATM’lerinden veya mobil uygulamalarından birini kullanarak virman yapabilirsiniz.

Banka Şube ve ATM’lerinden Nasıl Virman Yapılır?

Banka mesai saatleri içerisinde şubeye giderek işleminizi kolayca yapabilirsiniz. ATM’lerde ise durum her bankaya göre farklılık gösterse de genel olarak terimler aynıdır. Kartınızı takın şifrenizi girin ve giriş tuşuna basın, para transferi veya para gönderme bölümünü seçin buradan da hesaplarım arası transfer işlerini seçerek size ait olan farklı hesapları görüntüleyip, hangi hesaplar arasında virman yapmak istiyorsanız işleminize o yönde devam edin.

İnternet’ten Virman Nasıl Yapılır?

Virman işlemlerinizi internet ortamından gerçekleştirmek istiyorsanız öncelikle, internet bankacılığı veya mobil bankacılıktan birini kullanıyor olmalısınız. Eğer bu ikisi seçenekten biri aktif değilse işlem yapabilmek için müşteri hizmetleriyle görüşerek aktif duruma getirmelisiniz. Daha sonra internet bankacılığı ya da mobil uygulamalardan birine giriş sağlayarak, para aktarma veya gönderme seçeneklerinden birini seçip, hesaplarım arası bölümünden virman işleminizi rahatlıkla yapabilirsiniz.

Virman İşlemi Yaparken Nelere Dikkat Edilir?

Öncelikle virman işlemini banka şubelerinden yapmak istiyorsanız, mutlaka bankanın çalışma saatleri içerisinde işlemlerinizi yapmalısınız. Mesai saati dışındaysanız ve işleminizi ATM’den yapacaksanız banka kartınızın yanınızda bulunması gereklidir. İnternetten ise 7/24 virman işlemlerinizi yapabilirsiniz.

Virman işlemleri kişinin veya işletmenin kendi hesapları olduğu için, bu transfer işlemlerinde ücret söz konusu değildir. Burada dikkat edilmesi gereken notta işlem yapacağınız hesapların ve miktarın doğru seçilmesidir. Ama virman işlemleri kendi hesaplarınız olduğu için çok fazla hatayla karşılaşılmaz, hata olsa dahi geri virman işlemi yaparak hatanızı düzeltmeniz mümkündür, tabi bu size biraz zaman kaybettirebilir.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu