UNESCO Dünya Mirası Kent Luang Prabang

UNESCO Dünya Mirası Kent: Luang Prabang
Mekong Nehri ve Khan Nehri arasında yer alan Luang Prabang şehri Laos’un en çok turist çeken bölgesi olduğu biliniyor. Bu şehir UNESCO Dünya Mirası şehirlerinden birisidir. Luang Prabang, Fransız koloni mimarisinin yanı sıra Budizm mimarisine de ev sahipliği yapmaktadır. Luang Prabang şehri bir yarımada şeklindedir. Burada herkese uyan bütçelerle konaklama imkanı sunan oteller ve çok çeşitli menülere sahip restoranlar bulmak mümkündür. Luang Prabang 1975 yılına kadar Laos’un başkenti olmuştur. 1975 yılında yapılan komünist rejim darbesi ile Vientiane başkent olmuştur.
Luang Prabang’da Yapılabilecek Aktiviteler Nelerdir?
Luang Prabang şehrinde yapılabilecek aktivitelerin sayısı oldukça fazla. Fillerle yapılan geziler bu aktiviteler arasında en yaygın olanıdır. Bu aktivitenin yanı sıra grupça yapılan şelale ziyaretleri, dağ yürüyüşleri, gezme amaçlı yapılan yürüyüşler, turistik alanların gezilmesi gibi pek çok aktivite bulunmaktadır. Şehirde uluslararası havaalanı bulunması ulaşımı daha da kolaylaştırmakta ve bu tür etkinlikleri yapmayı seven kişilere yardımcı olmaktadır.
Luang Prabang Budist Rahipleri
Luang Prabang şehrinde Budist Rahiplerin her sabah yaptığı ayinler, bölgeye gelen turistlerin oldukça ilgisini çekmektedir. Burada yaşayan Budist Rahipler her sabah ellerine boş bir kap alarak tapınaklarından çıkıp yol kenarında onları bekleyen ve onlara pirinç ve yemek ikram etmek isteyen halkın karşısına çıkmaktadır. Budist Rahipler bu hediyeleri kabul edip ardından da halkı kutsamaktadır. Bu yapılan ayine “Alms” adı verilmektedir. Bu ayini izlemek için her gün onlarca turist tapınakların önünde bu anı beklemektedir.
Luang Prabang Çarşısı
Luang Prabang şehrinde, ülkemizde çarşı olarak adlandırdığımız yerlerin benzerlerini bulmak mümkündür. Bu çarşılarda ahşap oymacılığı ile yapılmış ürünlerin satıldığı hediyelik eşya dükkanları, turizm acenteleri, masaj salonları ve kaliteli hizmet sunan restoranları görmek mümkündür. Gezilip görülecek yerlerin bol olduğu Luang Prabang şehri turistlerin ilgi odağı olmuştur.