Türkiyedeki En İyi 10 Üniversite


1. Orta Doğu Teknik Üniversitesi ( ODTÜ )

15 Kasım 1956 yılında kurulmuştur. Adnan Menderes, Vecdi Diker ve İTÜ’lü akademisyenler tarafından kurulan bir devlet üniversitesidir. Ankara’dadır. 

2. Hacettepe Üniversitesi
1967 yılında kurulmuş üniversitenin beş kampüsü bulunmaktadır. Bunlar; Sıhhiye, Beytepe, Beşevler, Polatlı ve Bala Kemal Şahin kampüsleridir. Ankara’dadır. 

3. İstanbul Teknik Üniversitesi ( İTÜ )
İstanbul Teknik Üniversitesi, bir devlet üniversitesidir. 1773’te Mühendishane-i Bahrî-i Hümâyûn ismiyle kurulmuştur. İstanbul Teknik Üniversitesi, Osmanlı zamanında batılı anlamda mühendislik eğitimi ve dersleri vermek için açılmıştır. 

4. İstanbul Üniversitesi ( İÜ )
İstanbul Üniversitesi’nin, ana yerleşkesi Fatih ilçesinde bulunur. Devlet üniversitesidir. 

5. Bilkent Üniversitesi
Ankara’da kurulmuş olan bu üniversite, vakıf üniversitesidir. İhsan Doğramacı tarafından kurulmuştur. 

6. Ankara Üniversitesi
1946 yılında, Ankara’da kurulmuştur. Devlet üniversitesidir. Bu üniversite, Üniversite Kanunuyla birlikte kurulmuş ve Türkiye’nin ilk üniversitesi olma özelliğini taşıyan eğitim kurumudur. 

7. Gebze Teknik Üniversitesi ( GTÜ )
Gebze Teknik Üniversitesi, 03. 07. 1992 tarihinde Gebze Yüksek Teknoloji Enstitüsü ismiyle kurulmuştur. 

8. Ege Üniversitesi ( EÜ )
Ege Üniversitesi, 9 Mart 1956 tarihinde bir üniversitedir. Devlet üniversitesidir. Ege Bölgesi’nin ilk, Türkiye’nin ise dördüncü üniversitesi olarak kurulmuştur. 

9. Gazi Üniversitesi
Gazi Üniversitesi, Ankara’dadır ve devlet üniversitesidir. 1926 yılında kurulmuştur… Tıp, Diş Hekimliği, Eğitim, Fen-Edebiyat, Mühendislik ve Hukuk Fakültesi ve Teknoloji Fakültesi gibi önemli fakültelere sahiptir. 

10. Boğaziçi Üniversitesi ( BOUN )
Boğaziçi Üniversitesi, devlet üniversitesidir. 16 Eylül 1863’te Cyrus Hamlin ve Christopher Robert tarafından Robert Kolej ismiyle kurulmuştur. 2017 yılında yapılan LYS sonuçları gösteriyor ki, en iyi yüz öğrenciden 66’sı Boğaziçi Üniversitesini tercihine yazmış.