Ekonomi

Turizm Kredisi Nedir

Turizm Kredisi Nedir?
Turizm ile işbirliği içerisinde çalışan sektörlere yönelik hazırlanan kredi Turizm Destek Paketi kapsamında sektörün yatırım kredilerini destekliyor. Aynı zamanda kısa, orta ve uzun vadeli işletme finansı da sağlıyor. Yatırım kredileri yenileme kredileri ve yeni yatırım kredileri olmak üzere ikiye ayrılıyor ve sektörün ihtiyaçları doğrultusunda hazırlanıyor. Turizm Destek Paketi, uygun faiz seçenekleri, esnek vade ve ödemesiz dönem ile tüm sektöre gereken hizmeti sağlıyor.
Turizm Kredisinden Kimler Yararlanır?
Yurt dışından gelen turist vatandaşlara, yurt dışı ve yurt içinde verilen her türlü faaliyetlere ilişkin hizmetler karşılığında TÜRSAB üyesi olan A grubu işletme belgesine sahip seyahat acenteleri ve tur operatörleri yararlanıyor. Yurt dışından taşınan yolculara verilen ulaşım hizmetleri ve faaliyetlerine yönelik hizmetler karşılığında özel havayolu şirketleri, yurt dışından gelen turistlere yurt içinde verilecek yeme-içme, tanıtım ve pazarlama hizmetleri karşılığında turizm işletmeleri kredi imkânından yararlanıyor.
Kredi Vadesi ve Firma Limiti Nedir?
Kredi vadesi, TL kredilerde azami 360 gün olarak belirlenirken, döviz kredilerde ise 720 gün olarak belirlenmiştir. Turizm TL ve döviz kredilerinin anapara bakiyeleri toplamı asla 20 Milyon ABD dolarını aşmayacak şekilde belirlenmiştir. Uygun bulunan kredi başvurusu sonucunda banka tarafından Kredi Garanti Fonu Kefaleti, banka teminat mektubu ve devlet iç ve dış borçlanma senetleri kredinin faiz, taahhüt riski ve anapara toplamının %100’ü oranında senetleri talep edilir.
Turizm Kredisinde Uygulanan İstisnalar Nelerdir?
VRHİB’si Ekonomi Bakanlığı tarafınca düzene alınıyor. Bu kapsamda kullanılan kredilerde, geri ödeme işleminde tahakkuk eden faiz oranının %5’i oranında alınan BSMV istisna olarak tahsil edilmiyor. Başvuru için firmalar kredi başvuru belgeleri eşliğinde Türk Eximbank Genel Müdürlüğü’ne başvurmalıdırlar. Firma uygun gördüğü takdir de kredi kullanımı gerçekleştirilir. Bu kapsamda kullanılan kredilerde kredinin taahhüdü, Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası tarafınca kapatılır.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu