Ekonomi

Ticket Nerede Bozdurulabilir

Çalışanlarının yemek ihtiyacını karşılamak üzere birçok şirket yemek parası yerine ticket uygulamasını sağlıyor. Ticket, kredi kartı benzeri içine kurumsal şirketiniz tarafından uygun görülen miktarda “yemek parası” adı altında ayın belli günlerinde yükleme yapılan bir karttır. Peki, marketlerde, kafelerde kullanma şansınız olan ticket kartınıza yüklenen miktarı nakit paraya dönüştürebilir misiniz?

Nerede ve Nasıl Nakit Paraya Çevrilir?

Ticket kartınızı kullanmadığınız sürece her ay içinde para birikir. Ve bu durumda bu biriken parayı nakit paraya çevirmek en uygulanası yöntem olacaktır. Ancak ticket kartınızın içindeki miktarı nakit paraya çevirmek çok kolay bir şey değildir. Her şeyden önce ticket kartınızı marketlerde ev alışverişi gibi kullanmak güzel bir değerlendirme yöntemi olabilir. Tabi, her markette ticket kartınızı kullanamayacağınızı da göz önünde bulundurmalısınız. Ancak, eskiye göre ticket kart kullanılan marketlerin sayısının da fazlasıyla arttığını söylemek yerinde olacaktır. Eğer yukarıda bahsedilen şekilde değerlendirmek, sizler için çok cazip bir değerlendirme yöntemi değil ise bulunduğunuz ilde herhangi ticket kart kırdırma yerine gidebilirsiniz.

Ticket Kart Kırdırma Yerleri

Ticket kart bozdurma yerleri sayıca beklenenden az olmakla birlikte Ankara, İstanbul gibi büyük illerde ticket kart bozdurma yerlerini bulma şansınız daha fazla olacaktır. Çünkü kullanım yerlerinin fazlalığı ile ticket kartı bozdurma yerlerinin fazlalığı doğru orantılıdır.

Büyük illerde daha fazla kullanıldığı için, bozdurma yerleri kolayca bulmanız mümkündür. Fakat ticket kart bozdurma yerleri komisyon karşılığında çalışır. Yaklaşık olarak %20 oranında kesinti yaparlar. Örneğin, şirketiniz günlük 20 lira yemek parası ödüyor sizin için. Aylık toplamda 20 gün çalışıyorsunuz. Aylık 400 lira ticket kartınıza yüklenecektir. Bunun 80 lirasını komisyon ücreti olarak ticket kırdırma yapan yere vermiş olacaksınız. Sonuç olarak ticket kartınızdaki miktarı nakte çevirmiş olacaksınız ama pek avantajı olmayacak. Komisyon göz önünde bulundurulduğunda, ticket kartınızı kabul eden marketlerde kullanmak çok daha avantajlı olacaktır.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu