Ekonomi

Temel Analiz Nedir Nasıl Yapılır

Finansal piyasalara yatırım yapmak günümüzde revaçta olan yöntemlerden biridir. İnsanların yatırım yaparken hedefledikleri şey para kazanmaktır. Her iş de olduğu gibi finansal piyasalara olan atılım da bazı sorumluluklar getiriyor. Bu sorumluluklardan bir tanesi hisse senetlerine yatırım yapmadan önce analiz sürecine girilmesidir. Burada analiz sürecinden kasıt piyasaları ve piyasalarda yaşanan çalkantıları göz önünde bulundurarak hareket etmektir. İyi bir analiz süreci yatırım yapan kişilere yüksek kazanç olarak geri dönecektir.

Piyasa Analiz Modelleri

Finansal piyasada işlem gören yatırım araçlarının değerlendirilmesinde iki farklı analiz türü bulunmaktadır. Bunlar temel analiz ve teknik analiz diye ikiye ayrılmaktadır.

Temel Analiz Nedir?

Temel analiz, yatırımcının yatırım yapmadan önce global ekonomik durum ve siyasi gelişmeleri göz önünde bulundurarak hareket etmesi biçimidir. Dünya da yaşanan gelişmeler ve bunun neticesinde yatırım yapılacak ülkenin bu gelişmelerden ne kadar etkilendiği ve aynı zamanda yatırım yapılacak ülkenin siyasi ve ekonomik portföyünü göz önüne alma durumudur.

Temel Analiz Nasıl Yapılır?

Bilindiği üzere küreselleşmenin etkisiyle Asya da yaşanan siyasi ve ekonomik bir gelişme bir haber Batı da ya da Orta Doğu da çeşitli gelişmelere ve var olan mevcut analiz ya da planların yeniden gözden geçirilmesine sebebiyet verebilmektedir. Bir borsa kavramı olan temel analiz bu süreçlerin yaşanacağı göz önüne alınarak geliştirilmiş bir yöntemdir. Temel analiz küresel ve ülkesel bazda yapıldığı gibi şirketlerin pozisyonları unutulmayarak yapılır.

Yatırım yapacak kişi küresel ve ülkesel ekonomik ve siyasi gelişmeleri yakından takip edebilecek veya edecek durumda olmalıdır. Örnek verecek olursak Rusya ile Gürcistan arasında 2008 yılında yaşanan gerilim neticesinde iki ülkenin de savaşın eşiğine gelmesi durumudur. Temel analiz çerçevesinde bakacak olursak dünyanın küreselleşmesi neticesinde bu kriz sadece Rusya ile Gürcistan arasında kalmamıştır ve bölgesel ve nitekim küresel bir krize dönüşmüştür.

Netice itibariyle o dönem yatırım yapacak olan kişiler bu durumları temel analiz çerçevesinde göz önüne alarak gelişmeleri yakından takip etmiştirler. Daha sonrasında özellikle bu devletler büyük mali kayıplar yaşamışlardır. Çünkü finansal yatırımcılar temel analizlerini yapıp daha sonrasında bu ülkelere yatırım yapmaktan vazgeçmişlerdir. Sonuç olarak yatırım yapmak adına analiz süreçleri büyük oranda kazançlı bir geri dönüşüm sağlamakta ve yatırımcı para kazanmaktadır.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu