Ekonomi

Temassız Ödeme Yöntemi Nedir

Temassız Ödeme Yöntemi Nedir?
Temassız Ödeme Yöntemi 2010 yılının başından hemen sonra NFC (Near Field Communication) adında çıkan bir teknolojinin gelişmesi ile meydana gelmiştir. Bu Sistem Kredi kartları üzerindeki çipler ve o çiplerin üzerindeki antenler sayesinde kullanılıyor. Bu ödeme yöntemini kullanmak için belirli okuyuculara ihtiyaç duyuluyor. Bu okuyucular genelde POS cihazlarında bulunmakla birlikte mağaza kapılarında ve mağaza vitrinlerinde de bulunabiliyor.
NFC yani Türkçesi ile “Yakın Alan İletişimi” tabanlı mobil ödeme sistemlerine denir. Bu sistemler sadece alışverişlerde değil ayrıca bankalar ve mobil operatörlerde kullanmışlardır. Temassız ödeme sistemi son derece güvenlidir. Çünkü uluslararası ödeme sistemlerinde temassız ödeme yöntemlerinde ek güvenlik önlemleri, ekstra güvenlik sağlanmakta ve yazılım hırsızlığı yapanların önüne geçilebilmektedir.
Temassız Ödeme Yönteminin Avantajları Nelerdir?
Hem kullanıcılar hem de kullanım hizmeti sağlayanlar için temassız ödemenin avantajları şunlardır;
· Kartınızın kaybolma veya çalınma ihtimali ortadan kalkar. Kartsız ödeme yaparken kartınız daima sizin elinizde olacağından herhangi bir yerde unutmak veya çalınması gibi bir durum söz konusu değildir.
· Temassız ödeme sahte para gibi bir anlayışta ortadan yok olur ve daha rahat alışverişler yapabilirisiniz.
· Para üstü konusunda ise en küçük miktarlar kullanılabilir olduğu için bozuk para gibi bir dert ile karşılaşmazsınız.
· Akıllı ödeme sistemi vardır. Ödeme limiti bulunur, temassız ödemede 35 TL’den 50 TL’ye kadar alışveriş yapabilirsiniz. (Gün bazında kullanımda)
· İş yeri gibi yerlerde gün içinde ve gün sonunda nakit para taşıma gibi nakit parayı koruma gibi bir sorun daha ortadan kalkar.
· Alışverişleriniz her zaman hızlıdır, zamandan daima kazanırsınız. (Kuyruk Beklemeye Son)
· Hatta bu sistem sadece alışverişle sınırlı değil toplu taşıma araçlarında da kullanılabilirliği bulunduğu için bir diğer avantajı da budur.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu