Tarifler

Taze İncir Tatlısı Tarifi

Taze İncir Tatlısı Tarifi

Kullanılacak Malzemeler
1 çay bardağı su
1 çay bardağı kırılmış ceviz
500 gram taze incir
1 çay bardağı tarçın
1 su bardağı toz şeker
1 adet limon kabuğu (rendelenmiş)

Taze İncir Tatlısı Yapılışı;
Tatlıya başlamadan önce incirleri su yardımı ile temizleyerek, yıkanır. Yıkanan incirlerin sap kısımları kesilir. Daha sonrasında çay kaşığı yardımı ile incirlerin içerisi boşaltarak, temizlenir. Hazırlanan incirler, sırası ile borcam içerisine yerleştirilir.

Harcı İçin;
Yıkanan incilerin iç kısımları, bir çay bardağı tarçın, bir çay bardağı ceviz, iki yemek kaşığı toz şekeri ve rendelenen limon kabukları ayrı kapta karıştırılır.
Harcı da hazırlanan incir tatlısı için; temizlenen incirlerin içerleri dolacak şekilde yapılan harç karışımından eklenir. Eklenen iç harcı ile beraber borcama dizilir. Diğer taraftan kalan toz şekeri ile su karıştırtılarak şerbet kıvamı elde edilir. Kıvamın bir kısmı borcam kenarından incirlerin yanına dökülür. İncir tatlısının ana malzemeleri hazırlanmış olmakla birlikte, harç içerisine eklemek istediğiniz malzemeleri de ekleyebilirsiniz.
Şerbetin borcam içerisine eklenmesinden sonra, 180 derece de ısıtılmış fırın içerisinde alt kısımda pişirilmelidir. Ortalama otuz dakika pişme süresidir. Pişme süreci tamamlandığında dilerseniz içinde bulunduğu kapla birlikte dolaba bırakarak soğutabilirsiniz. Soğuma işlemi tamamlandığında servise hazırlamak için görsel olarak süsleyebilirsiniz. Süsleme için krem şanti ya da kaymak kullanabilir, üzerine ceviz ya da fıstık ekleyerek sunuma hazırlayabilirsiniz. Sunum için dilerseniz servis tabaklarını kullanabilir, dilerseniz kendi kabında işleme alabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu