Sinüzit Hastalığı

Sinüzit Hastalığı
Kış aylarında daha çok tıkanan ve sarı, yeşil ya da kanlı akıntıları olan burnunuz varsa, geceleri daha çok artan öksürüğünüz, yüz ya da başınızda ağrılar oluyorsa grip sanıp geçmeyin, sinüzit olabilirsiniz.
Sinüzit Hastalığı Nedir?
Burun ve göz çevresindeki kemiklerin içindeki boşluklara sinüs, sinüs kanallarının tıkanıklıklar nedeniyle iltihaplanması sonucu ortaya çıkan enfeksiyona ise sinüzit adı verilir. İki haftadan kısa süren sinüzitlere akut sinüzit, iki ile oniki hafta arası sürenlere subakut sinüzit, oniki haftadan uzun sürenlere ise kronik sinüzit denilmektedir.
Sinüzit Oluşumunu Etkileyen Faktörler
Burun kemiğinin eğri olması, burun eti büyüklüğü, sinüs kanallarının kapalı olması, burun ve sinüs tümörleri, bağışıklık sistemine bağlı olarak sık üst solunum yolu enfeksiyonları,alerjik rint ve kirli hava sinüzit oluşumunda önemli faktörlerdir.
Sinüziti Tetikleyen Nedenler Nelerdir?
Özellikle kış aylarında bu hastalığa çok dikkat edilmelidir. Soğuk algınlığı, ıslak saçlarla dışarı çıkmak sinüziti tetikleyebilir. Ayrıca kuru hava, alerjinin artması, stres ve yorgunluk, klimalı ortamda uzun süre bulunmak da sinüzit riskini arttırır.
Sinüzite İyi Gelen Şeyler Nelerdir?
Bağışıklık sistemini güçlendirmek ve gribal enfeksiyonları azaltmak için C vitamini vücudu daha dirençli yapar. Yumurta sarısı, yoğurt, yapraklı sebzeler, kabuk, havuç, domates benzeri A vitamini içeren besinler iyi geleceği gibi yayılmasını da engeller. Acı yemek sinüsleri açabilir. Sarımsak solunum yollarını açar, zencefil ise baş ağrılarını azaltabilir. Zencefil kökünü bir demlikte kaynatıp onbeş dakika sonra içebilirsiniz. İltihabı geçirmek için ise doktorunuzun vereceği antibiyotiği kullanabilirsiniz.
Ameliyatsız Sinüzit Tedavisi Mümkün Mü?
Yeni bir yöntem olan Balon Sinüsoplasti ile ameliyatsız tedavi mümkün olabilir. Bu operasyon yaklaşık yirmi dakika gibi kısa bir sürede buruna zarar vermeden kansız olarak gerçekleştirilir. Bu yolla tıkanan sinüs kanalı açılır ve hasta ertesi gün normal hayatına devam edebilir.