Ekonomi

Şimdi Al Sonra Öde Mortgage ile Ev Sahibi Olurken Bilinmesi Gerekenler

Konut sahibi mi olmak istiyorsunuz? Ama yeterli paranız yok mu? Mortgage (morgıç) kredisi tam size göre. Uzun vadeli taksitli ödeme imkanları ve düşük faiz tutarı ile artık herkesin konut sahibi olması mümkün. Peki mortgage kredisi nedir ve avantajları nelerdir?

Mortgage Kredisi Nedir?
Konut sahibi olmak isteyen ama borcunu kısa vadede ödeyemeyecek olanlar için çok uygun bir kredi sistemidir. Başvurduğunuz banka sizin için istediğiniz evi satın alır ve evin borcunu bankaya ödersiniz. Banka teminat olarak eve ipotek koyar. Bu süreçte bankaya olan borcunuz bitene kadar evin tapusu tamamen size ait olamaz. Banka ev üzerinde hak talep edebilir. Eğer evi kiraya vermek isterseniz bunu yapmanız mümkündür.

Mortgage Kredisinin Avantajları Nelerdir?
Herkesin hayallerini süsleyen eve sahip olmasını sağlayan mortgage kredisi uzun vadede ödeme kolaylığı sağlar. Evin tapusu tamamen size ait olmasa da kiraya vermeniz mümkündür ve bu şekilde evin aylık taksitlerini ödemeniz kolaylaşır. Ayrıca mortgage kredisinde faiz oranları düşük olduğu için oldukça caziptir. Kefile gerek yoktur. Bunun yerine banka eve ipotek koyar. Kredi vadesi, şehir, yaş gibi sınırlandırmalar yoktur. Proje yahut inşaat sürecindeki yapılar krediye dahildir.

Mortgage Kredisinde Süreç Nasıl İşler?
Öncelikle ilgili bankadan gerekli bilgileri alırsınız. Eğer krediden yararlanmak isterseniz bankaya başvurunuz yaparsınız. Banka sizin hakkınızda yaptığı inceleme sonucunda kredi almaya uygun olduğunuza karar verirse yazılı bir sözleşme imzalanır. Yapılan sözleşmenin bir örneğinin sözleşme yapılan kişiye verilmesi zorunludur.

Üç ay boyunca taksitleri ödemezseniz sorunun çözümü için bankaya gidip yeni bir ödeme planı hakkında görüşebilirsiniz. Eğer krediyi ödemeniz mümkün değilse bankaya ödediğiniz peşinat ve taksitler banka tarafından size iade edilir. Banka, ipotek altındaki konutu açık artırma yoluyla satışa çıkarır.

İlgili Makaleler

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu