Eğitim

SEO Nedir Nasıl Kullanılır

S

Seo, arama motorlarının daha kolay bir biçimde taranmasına imkân veren teknik düzenlemelerdir. İngilizce olarak Search Engine Optimization şeklinde ifade edilir. Arama motorlarında, sonuç listeleri matematiksel bir algoritma yapısı kullanır. Bu sebepten ötürü web geliştiriciler yazılan sayfaları bu ayrıntıları göz önünde bulundurarak oluşturmaya dikkat ederler.

SEO Arama Motoru Optimizasyonu Nedir?

Google botları web sitelerini çok iyi bir şekilde tarayabilen, kullandıkları yöntemleri seo ile yaparlar. Belki de çok kaliteli siteler üretiliyor ancak kötü içeriği olan web siteleri arama sonuçlarında daha iyileri geçebiliyor. Bununda nedeni Google’ın rakiplerinin olmaması olabilir.

SEO Nasıl Yapılır?

SEO yaparken web sitenizin Google tarafından kolay bir şekilde taranması çok önemlidir. Bunun için yapılması gereken sitenin hızını arttırmak, robots.tct ya da şifreleme ile Google botlarını siteye girişini engellememek, istenilen şartlara göre site haritası oluşturmak, web sitesinde css kodlarına yer vermemek, 404 ve 301 yönlendirme ayarlarını çok iyi yapmak ve mobil kullanılabilirliği olması yapılması gereken bazı ayarlardır.

SEO Neden Gereklidir?

Bir web sitesine sahipseniz eğer bu siteden gelir elde etmek isteniyorsa mutlaka sitenin tanıtımı yapılması gerekiyor. Google reklamları ile müşterilere rahat bir şekilde ulaşılabilir. Facebook reklamları özellikle üye kazanılmasında tercih edilmelidir. Diğer sosyal medyalardan yardım alınabilir. Satış ortaklığı gibi reklam kanalları arasından pazarlama yöntemi ile oluşacak satışlardan komisyon üzeri sitenizin tanıtımını yapabilirsiniz. Doğallık seo çalışmalarında belki de en önemli noktadır. Doğal popülerliği yakalamak için yapılan paylaşımlar tüm SEO çalışmalarında site sahibinin bilgisi dışında yapılan çalışmalar olarak bilinir. Doğallık algısının temeli tek elden yapılan çalışmaların doğal görünmemesinin tek sebebi buna dayalıdır. Bu nedenden dolayı çalışmaların yapısı, zamanı ve uygulama biçimi çeşitlilik bakımından sitenin kalıcı olmasını ve yükselmesinde büyük rolü vardır.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu