Ekonomi

Satın Alınan Evde Kiracı Varsa Bu Durumda Ne Olur

Satın Alınan Evde Kiracı Varsa Bu Durumda Ne Olur?

Bir ev almaya karar verildiği zaman beklide en hassas konulardan olan evin içerisinde bulunan kiracıların oturmasıdır. Bu durum ile alakalı yapılacaklar arasında yasal işlemlerin başlatılacağı belirlenmiş olsa da genel olarak sıkıntılar söz konusudur. Bu gibi durumlarla karşılaşmamak için yasal düzenleme haklarınızın neler olduğunu bilmeniz konusunda yapılacakların detayını öğrenerek hareket etmek en doğru karardır.

Sözleşme Şartlarında Kiracı Varsa Sözleşme Devam Eder
Satın almış olduğunuz evde sözleşmeli olarak kiracı bulunuyor ve hala kira sözleşmesi devam ediyorsa, evi alırken sizde bu sözleşemeye dahil olmuş oluyorsunuz. Ancak yine de kiracıyı satın aldığınız evden çıkartmak istiyorsanız yasalara başvurmanız gerekiyor. Bu gibi durumlarda yasalar sözleşmesi devam eden kiracıyı savunacaktır ve burada yapılması gereken en mantıklı davranış evi aldığınızdan haberdar etmeden anlaşma yoluna gitmektir.

Kira sözleşmesinin şartlarına göre kiracının da hakları bulunuyor. Eğer kiracıya çıkması için baskı uygulanacaksa kanunlar tarafından belirlenen altı ay süre zarfı içerisinde kiracının çıkması gerekir. Bu sürede kiracı yeni ev arar ve ortada kalmadan taşınmış olur. İhtarname çekmek isterseniz eğer tapu sizin üzerinize alındıktan sonra bir ay süreniz bulunur.

Yaklaşık olarak kiracı altı ay sonra evinizden tamamen çıkmış olur. Tapuyu üzerinize aldıktan sonra tahliye davası açabilirsiniz ancak dikkat edilmesi gereken bir mevzu vardır. 1 aylık zaman dilimini kaçırmanız durumunda kira sözleşmesini kabul etmiş olursunuz ve kiracının sözleşmesi bitene kadar evde oturma hakkına sahiptir.

Kiracı İle Anlaşma Süresi Belirleyin
Satın aldığınız ev ya da almak üzereyseniz kiracı ile anlaşma yoluna gitmeniz halinde evden çıkmasını isteyebilirsiniz. Eğer kiracının satın aldığınız evde oturmasını düşünüyorsanız kendi belirlediğiniz şartları konuşarak aranızda anlaşma sağlamaya çalışırsınız. Bu sayede kiracı arama sıkıntısı yaşamadan çıkacak sorunları engellemiş olursunuz.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu