Ekonomi

Sahte Para Nasıl Anlaşılır

Sahte Para Nasıl Anlaşılır?

Herkes, günlük hayatta; ev dışında vakit geçirdiği pek çok yerde, para alışverişinde bulunmaktadır. Marketlerde, bankalarda, restoranlarda kısacası günlük hayatta pek çok yerde para alışverişi kaçınılmaz bir olaydır.

Pek çok kişinin başına gelebilen bir durum olan, sahte para ile karşılaşılması, dikkat edebileceğimiz bazı özellikler ile engellenebilecek bir durumdur. Peki bunun önüne geçebilmek için dikkat edilmesi gerekenler nelerdir, sahte para nasıl anlaşılır?

Sahte Parayı Anlamanın Yolları Nelerdir?
Sahte para; iki farklı şekilde anlaşılabilir. Birincisi, üzerinde gözle görülebilecek özelliklerin bulunup bulunmadığı, ikincisi Ultraviyole ışınları ile anlaşılabilecek özelliklerin bulunup bulunmaması.

Gerçek Paranın Özellikleri Nelerdir?
Gerçek paranın gözle rahatlıkla görülüp ayırt edilebilecek bazı özellikleri bulunmaktadır. Banknot kağıdı, kabartma baskısı, gizli görüntü, bütünleşik görüntü, emniyet şeridi, gizli Atatürk portresi, renk değiştiren şerit ve holografik şerit ve mikro yazı gerçek bir parada bulunan ve gözle rahatlıkla görülebilecek olan özelliklerdir.

Ultraviyole Işıkları İle Görülebilecek Özellikler
· Gerçek paranın; gözle görülebilen özellikleri dışında bir de Ultraviyole ışıkları ile görülebilecek olan özellikleri bulunmaktadır.
· Banknot kağıdı üzerinde bulunan kılcal lifler, mor ışık altında kırmızı ve mavi renk olarak görülmektedir,
· Atatürk portresi üzerindeki kırmızı renkteki kupür değeri ile TL yazısı görülmektedir,
· Banknot mor ışık altında parlama yapmaz ve doğal bir görünüme sahiptir,
· Emniyet şeridi üzerinde; 5 ve 10 TL için mavi, 20 ve 50 TL için kırmızı, 100 ve 200 TL için sarı renkte bir parlama görülmektedir,
· Paranın arka yüzünde bulunan sıra ve seri numarası mor ışıkta canlı ve parlak kırmızı renkte, siyah renkteki sıra ve seri numarası da yine mor ışık altında, parlak sarı ve yeşil renk görülmektedir.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu