Sağlık

Prematüre Bebeklerde Akciğer ve Kalp Sorunu

Prematüre Bebeklerde Akciğer ve Kalp Sorunu
Erken doğan bebeklerde gelişim tam anlamı ile sağlanmaması sebebine dayalı sağlık problemleri ile karşılaşmak oldukça yüksek ihtimaller arasındadır. Genel anlamda bakıldığın da bu sorunu ağırlık olarak kalp ve akciğerlerin gelişim süreçlerini tamamlamaması sebebine bağlı görüntülemek mümkündür. Durum bebeğin ne kadar erken doğduğuna bağlıdır. Ne kadar erken doğarsa bebekte ortaya çıkacak sorunlar da o kadar fazlalaşma etkeni büyüktür.
Prematüre Bebeklerde Sağlık Sorunları
Prematüre bebeklerin sağlık sorunları oldukça fazladır. Vücutlarında ki gelişmelerin tam anlamı ile tamamlanmaması, vücudun olması gerekenden daha az ısı üretmesine sebebiyet vermektedir. Diğer önemli sorunlardan birisi de solunumdur. Prematüre bebekler normal bebeklere oranla çok daha hızlı nefes alırlar ki bazen nefes alma işlemini gerçekleştirmez, bağlı bulunduğu cihazın sorun vermesi ile uzmanlarca müdahale edilerek nefes alması sağlatılabilir.
Akciğerlerin görüntü anlamı ile oluşmuş olması, işlev bakımından sorunsuz olduğu anlamına gelmemektedir. Gelişim aşamalarından geçen akciğer, yapı gereği genişlemeye yardımcı araçlardan oluşmaktadır. Bu aracın gelişmemesi de önem derecesi bakımından oldukça yüksektir. Prematüre bebeklerin beslenmeleri de diğer bebeklere oranla oldukça güçtür. Bunun dışında büyük etki olan kalp rahatsızlıkları. Kan pompalanmasında aktif rol oynayan kalp, anne ile bebeğin erken ayrılmasında üstünde olan bağı çabuk atlatamayabilir. Ekstra olarak demir eksikliği, sarılık ve beyine bağlı problemler de sık rastlanan sorunlar içerisindedir.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu