Sağlık

Prematüre Bebekler Ve Prematüre Bebek Ebeveyni Olmak

Prematüre Bebekler Ve Prematüre Bebek Ebeveyni Olmak
Hamilelik dönemi, bir kadının en çok dikkat ettiği, en hassas olduğu dönemdir. Bu süreç yaklaşık 40 hafta kadar sürer. Kimi hamilelikler birçok nedenden dolayı erken sonuçlanmaktadır. 36 Hafta ve altında sonuçlanan tüm hamilelikler sonucunda doğan bebeklere Prematüre ismi verilir. Prematüre bebeklerin, gelişen tıp teknolojisi ile diğer çocuklar gibi hayatlarına devam etmeleri gayet görülen bir durumdur Fakat doğumla beraber Prematüre bebeklerde görülen birçok komplikasyon vardır. Başta nefes alıp verme olmak üzere birçok organın gelişiminde eksiklikler görülebilir ve bir tedavi süreci başlar.
Prematüre Bebeklerde Tedavi
Prematüre bebeğin doğumuyla beraber bebek küvöze alınır ve solunum, beslenme vb. konularda destek verilebilir. Prematüre bebeklerde en çok görülen bu rahatsızlıklar anneden doğar doğmaz kendini gösterir. Bebek hastaneden çıkarıldıktan sonrada bir süre gözlem altında tutulmalıdır.
Anneler Prematüre İçin Kendilerini Suçluyor
Prematüre bebekler ve prematüre bebek ebeveyni olmak zor bir süreçtir. Yaşanılan prematüre süreci çok sıkıntılı geçmektedir. Özellikle anneler bu dönemde içine kapanır, depresyon belirtileri gösterir. Kendilerini bu durum için suçlamaya başlarlar. Tıp teknolojisi çok ilerlemiş durumda ve yaşanan handikaplar çözülebilmektedir. Bu dönemi yaşayan annelerin psikolojik yardım alması, başkalarının konu ile ilgili deneyimlerinden faydalanmaları önemlidir. Anneler ve babalar bu konuda kendilerini suçlamamalıdırlar. Gözetim altına alınan bebekleri görmek ve doktorlardan konu ile ilgili ayrıntılı bilgi almaları önemlidir. Bu ailelerin konu ile ilgili biraz daha bilinçli olmasını sağlar.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu