Sağlık

Periferik Arter Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi

Periferik Arter Hastalığı, Belirtileri ve Tedavisi

Periferik arter ya da diğer adı ile atardamar tıkanıklığı hastalığı daralmış halde olan arterlerin bacak ve kollarda kan akışının azalmasına neden olan bir dolaşım problemi olarak tanımlanır.

Periferik arter hastalığı meydana geldiğinde genellikle bacaklar bu hastalıktan doğrudan etkilenir ve yeterli kanı alamadıklarından dolayı bacaklarda ağrı meydana gelir. İlerleyen evrelerde beyin ve kalp için de sıkıntılı durumlar ortaya çıkabilir. Erkeklerde daha sık görülen bu hastalık erken teşhis edildiğinde ağrı olmadan ve daha uzun süre cerrahi işlem yapılmadan bir hayat geçirmeyi vaat etmektedir. Eğer hastalığın tedavisinde gecikilirse organ kaybı yaşanabilir. Bu hastalık genellikle yavaş ve sinsi bir şekilde ilerler.

Periferik Arter Hastalığı Belirtileri

Periferik arter hastalığı belirtileri hastadan hastaya değişiklik gösterir. Bu hastalık bazı insanlarda belirti vermezken bazılarında ise yürüme sırasında bacak ağrısı şeklinde kendini belli eder. Genel olarak hastalarda şu belirtiler görülür; merdiven çıkma sonrasında bel ve bacak ağrısı, bacakta güçsüzlük ya da uyuşma, ayaklarda ve bacaklarda kıl dökülmesi, bacaklarda daha parlak bir cilt, ayak tırnaklarının yavaş büyümesi, ayak ve alt bacakta soğukluk, bacak ya da ayaklarda nabzın zayıflaması, bacak renginde değişiklik şeklindedir. Hastalığın ilerlemesiyle birlikte yatarken ya da dinlenme halindeyken de ağrılar meydana gelebilir. Hatta bu ağrılar uyku kaçıracak seviyelerde olabilir. Acıyı geçici olarak rahatlatmak için odanın çevresinde dolaşmak ya da bacağı yatağın kenarına asmak gibi yöntemler denenir.

Periferik Arter Hastalığı Neden Olur?

Periferik arter hastalığının nedeni genellikle ateroskleroz şeklinde ifade edilir. Böyle bir durumda artelyel duvarlarda plaklar meydana gelir ve kan akışı yavaş bir hal alır. Bu hastalıkta vücuttaki her damar hastalıktan etkilenebilir. Eğer kol bölgesindeki kanları arıtan damarlardan meydana gelirse daha ciddi durumlara sebep olabilir. Bunun yanı sıra periferik arter hastalığı ekstremite hasarları, radyasyona maruz kalma, kan damarı iltihabı, kasların ya da ligamanların normalin dışında anatomisi gibi nedenlerle de ortaya çıkabilir. Sigara içmek, yüksek tansiyon, diyabet, obezite, yüksek kolesterol, ailesinde periferik arter hastalığı öyküsü gibi durumlar periferik arter için risk faktörleri olarak değerlendirilir.

Periferik Arter Hastalığı Tedavisi

Periferik arter hastalığı tedavisi uygulanırken bacak ağrısı gibi belirtileri kontrol altına almak ve vücuttaki ateroskleroz gelişimini durdurmak ana iki hedef olarak belirlenir. Eğer sigara içiliyorsa tedavi sürecinde mutlaka bırakılması gerekir. Bunların haricinde hastalara ilaç tedavisi uygulanır. İlaç tedavi için kolesterol düşürücü ilaçlar, yüksek tansiyon ilaçları, kan şekerini kontrol etmek için ilaç, belirti hafifletici ilaçlar, kan pıhtısını önlemek için kullanılan ilaçlar şeklinde doktor tarafından çeşitli ilaçlar verilir. Bunun yanı sıra hastanın durumuna göre anjiyoplasti ve ameliyat da yapılabilir. Bunlar arasından hangisinin uygulanacağı hastanın durumuna bağlı olarak doktor tarafından yapılan muayene neticesinde belirlenir.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu