Gezi

Orta Avrupanın Ünlü Festivali Sziget Budapeşte

Orta Avrupa’nın Ünlü Festivali: Sziget, Budapeşte
Avrupa’nın en önemli aktivitelerinden biri olan Sziger Festivali her yıl 400 bin katılımcısıyla oldukça hareketi ve eğlenceli bir festivaldir. İlk olarak 1993 yılın da başlayan festival o zamanlarda sadece yerel halkın katılımıyla birlikte kutlanılmaktaymış. Sziger Festivali günümüzde ise bütün Avrupa ülkelerinin katılımlarıyla kutlanılmakta hatta dünyanın birçok bölgesinden de bu muazzam festival için gelinmektedir.
Sziger Festivali başken Budapeşte de tuna nehrinin üzerinde bulunan Obudai Adasın da kutlanılmaktadır. Obudai adasının 1 milyon 100 bin metre karelik bölgesinde kurulacak olan festival alanı yaklaşık olarak 185 futbol sahasına eşittir. Bu alan ülkemizde yapılan Rock’n Coke festivalinin kapladığı alanın 100 katı büyüklüğüne eşittir. Sziger Festivali’nin ana sahnesinin olduğu bölge 100 bin izleyici almaktadır.
Sziget Festivali Budapeşte
Budapeşte’de yapılan Sziget Festivali doyasıya eğlenmek isteyenler le dolup taşmaktadır. Sziget Festivaline gün geçtikçe ilgi giderek artmaktadır. Festivale en çok ilgiyi ülke dışından görmekte ve bu ilgi o kadar büyük festivale gelenlerin %60’nı oluşturmakta özellikle Almanya ve Hollanda’dan büyük ilgi görmektedir. Sziget Festivaline ortalama katılım yaşı 18 ile 40 yaşları arasındadır.
Festivale ortalama katılımcı yaşı çok büyük olmasa da festivalde her yaşa hitap edebilecek müzik gurupları sahne almaktadır. Sziget Festivali sadece doyasıya müzik dinleyebileceğiniz bir festival değildir. Festival süresi boyun 60’dan fazla sahnesiyle birlikte binlerce farklı etkinlik ve gösteriler olmaktadır. Festival süresi boyunca olacak etkinliklerden bazıları şunlardır: Tiyatro Oyunları, Çeşitli Turnuvalar, Evlilik Çadırı, Slow Dans Sahnesi, Olimpiyat Gösterileri, Futbol ve Basketbol gibi birçok farklı etkinlikten oluşmaktadır. Eğer sizde 7/24 doyasıya eğlenebileceğiniz bir tatil geçirmek istemekteyseniz Sziget Festivali tamda istediğiniz gibi bir ortam sağlamaktadır.

İlgili Makaleler

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu