Sağlık

Omuz Ağrısı Nasıl Geçer

Omuz Ağrısı Nasıl Geçer?
İnsan bedeninde vuku bulan, dayanılmaz şiddetli sancılarıyla hayatımızı zindan eden ağrılardan bir tanesi de omuz ağrısıdır. Kişinin yaşadığı bölgenin iklim koşullarına, çalışma şekline ve genetiğine bağlı olmak üzere, birçok sebepten ve benzeri durumlardan dolayı omuz ağrısı görülebilir.
Omuz Ağrısının Nedenleri Nelerdir?
Omuz ağrısı sebepleri insan anatomisi yönünden incelenecek olunursa, omuz ve boyun bölgesinde bulunan kasların zayıflaması ya da aşırı kasılması, omuz yapısını oluşturan yumuşak dokuların zedelenmesi ve omuz bölgesinde bulunan kemiklerin genetik ya da farklı sebeplerden dolayı incelmesi, şekil değiştirmesi ya da daralması omuz bölgesinde şiddetli ağrılara sebep olabilir. Diğer açıdan, bir kazayla ya da aşırı yük kaldırma sebebiyle veya bir darbeyle omzunuzu sakatlayabilirsiniz. Omuz ağrısı şikayetinizle ilgili gerekli olan tedavi yöntemi ise, omzunuzda meydana gelen hasarın boyutuna, ne şekilde olduğuna veya ağrının şiddetine göre değişiklik gösterir.
Omuz Ağrısı Tedavisi
Omuz ağrısı tedavisini mutlak suretle tıbbi yöntemlere başvurarak almanız gerekmektedir. Ağrının şekline veya durumuna göre soğuk ve sıcak kompres sonuç verebilir. Hareketsiz bir şekilde çalışıyorsanız, gün içinde aralıklı vakitte, hatta oturduğunuz yerde omuz ve boyun kaslarını esnetme hareketleriyle hem ağrının şiddetini azaltabilirsiniz, hem de kan dolaşımınızı sağlayarak daha verimli çalışabilirsiniz. Diğer yönden, kaza ve darbe sonucu omuzda meydana gelen ağrılar için, kendiniz ya da bir başka kişi müdahale etmeden, bu konuda tıbbi olarak eğitimi almış doktor ve cerrahların kapısını çalarak tedavi olmalısınız. Aksi taktirde, mevcut omuz ağrısı ve zedelenmesinin yerini, daha şiddetli ağrılara ve tüm hayatınızı etkileyecek kalıcı sakatlanmalara bırakırsınız. Bu konudaki püf nokta, elbette ki sizin ne tür bir omuz ağrısı yaşadığınızı, neden dolayı olabileceğini tahmin etmek ve her koşulda tıbbi yardım almanız gerektiğini bilmenizdir.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu