Ekonomi

Neden Kredi Alamıyorum

Neden Kredi Alamıyorum?
Bankalar insanların hayatlarına girdikleri günden beri vazgeçilmezleri arasına yerini alan ve insan hayatının finansal anlamda her alanına girmeyi başaran kurumlar. İnsanların ekonomik olarak bunalım içine girdikleri zor zamanlarında yardımlarına kredi imkanları ile koşan bankaların verdikleri hizmetler bununla da bitmiyor. Kolay ve online alışverişler için sunulan taksit imkanları ile kredi kartları her çeşit ve türe göre açılan yatırım hesapları ve daha bir çok finansal konuda insanların gözlerini doyurmayı ve hayatlarını kolaylaştırmayı başara bilen bankalar. Hayatın her alanında olduğu gibi belirli kuralları ve işletme yöntemleri olan ticarethaneler.
Kredi Alma Şartları
İnsanlara verdikleri krediler ile herkesin uzun vadeli taksitli ödeme seçenekleri ile hayallerine sahip olmalarını sağlayan bankalar bu fırsatları sunarken de belirli yöntemler ve stratejiler dahilinde hareket ediyor. Bu yöntemlere bakıldığında çalışan kişinin gelirinin resmi belgesi yani maaş bordroları, merkez bankası tarafından kişilerin ödeme güçlerine ve bankalar tarafından güvenilirliklerinin derecelendirildiği kredi puanları ve kişilerin kendi üzerine tapulu olan ipotek edebilecekleri mülkleri gibi belirli şartlar kredi verme sırasında dikkat edilen hususların başında geliyor. Bunlardan ayrı olarak daha önce kredi çekmiş veya kredi kartı kullanmış olanların borçlarına sadık kalmaları da yine kredi verilmesi için aranılan şartlar arasında geliyor.
Düzenli Gelir Şartı
Tüm bunlar ele alındığında neden kredi alamıyorum sorusunun cevabı kolaylıkla ortaya çıkıyor. Kişilerin düzenli bir işte çalışmamaları veya gelirlerinin düzenli olmaması durumunda bankalar kredi vermekten çekinirler ve kişilerin bu isteklerini red ederler. Kişinin gelir ve giderlerine göre belirlenen kredi puanları yetersiz seviyelere gelir ise bütün bankalar TCKN sorgulamalarında bunu görebilecekleri için bireyi riskli kategorisine alıp kredi imkanından faydalanmasına izin vermezler. Herhangi bir bankaya daha önceden borcu olanların bu ödemelerini düzgün yapmadıkları ve geciktirdikleri takip düşmüşse buda direk olarak kişilerin kredi puanlarını etkileyip bankaların geri atmalarına neden oluyor.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu