Namibyanın İlginç Kabilesi Himbalar Afrika

Namibya’nın İlginç Kabilesi Himbalar (Afrika)
Himbalar Kuzey Namibya’nın Kunene bölgesinde yaşıyorlar. Dünya’da sayıları 20.000-50.000 arasında değişen ilginç kabilelerden bir tanesi olma özelliği taşıyor. Göçebe olarak yaşamlarını sürdüren bu kabile Kunene Nehri boylarında yaşayarak hayvanlarını otlatıyorlar. Bu kabilede kadınların farklı erkeklerin farklı görevleri bulunuyor ve bu şekilde geleneklerini kaybetmeden yaşamlarını sürdürüyorlar
Himbalar Tarihi
Himbalar, Namibya’nın Kunene bölgesinde yaşamlarını sürdüren Herolar’la birbirine benzeyen dilleri konuşuyorlar. Fakat Herolar’ın batılılaşmasının yanında Himbalar hala geleneksel yaşamlarını sürdürüyor. Himba tarihinde birçok önemli kuraklıklar yaşadığını, çatışmalar geçirdiğini ve özgürlük savaşlarına tanıklık ettiği gözüküyor. Şu an diledikleri gibi özgürce yaşamlarını sürdüren Himbalar Alman sömürgesi altında bulunurken 1904’te bir isyan çıkıyor ve bu isyanda Alman ordusu adeta bir soykırım politikası izliyerek birçok Himba öldürüyor bu da onları göçe zorunlu bırakıyor. 1990’lardan sonra kendi bölgelerine yerleşen Himbalar hayvan yetiştiriciliği yapıyorlar.
Himba tarzı
Himbaların diğer insanlara ve diğer kabilelere göre oldukça farklı bir tarzı bulunuyor. Himbaların en önemli ve en dikkat çeken özelliği kadınların vücutlarının büyük bölümünün çıplak geziyor olması ve kadınların sürdükleri keçi yağı, otlar ve otijize isimli turuncu renk bir macunu kullanarak ciltlerinin farklı bir renk alıyor olması. Bu macunun kullanılma sebebi tabi ki görünüş değil, aşırı sıcaklardan korunma, böceklerden ve sineklerden korunma amacıyla yapılıyor. Hiç yıkanmayan Himbalar kokularını güzel kokan otları yakarak ya da duman banyosu yaparak temizleniyorlar.
Himba kültürü
Himbalar giyinişleri kadar kültürlerinin farklılığıyla da dikkat çeken bir kabile. Himbaların genç kızları evlenme dönemlerine kadar saçlarını ortadan ikiye ayırır ve yüzlerine gelecek bir şekilde örerler. Erkekler ise evlenme dönemine kadar göz hizasına kadar örgü yapar. Evlenme yaşına geldikten sonra ise kızlar başlarına Erembe denilen oğlak derisi ile yapılan bir taç takıyorlar, erkekler de evlenme yaşına geldiğinde başlarına bir örtü bağlıyor ve cenaze törenleri hariç çıkartamıyorlar. Erkeklerin hayvanlarının sayısı kadar evlenebiliyor. Yaşamlarında ve insanlara karşı kötülük beslemeyen, ilkel bir kabile olarak yaşıyorlar.