Ekonomi

Müşteri Numaramı Nasıl Öğrenirim

Müşteri Numaramı Nasıl Öğrenirim?
Müşteri numarası, bir nevi bankanız tarafından sizin için oluşturulan bir kimlik numarasıdır. İşlemlerinizi kolaylıkla yapmanızı ve en önemlisi güvenlik önlemi oluşturmanızı sağlar. Artan “internet bankacılığı” kullanımı ile de müşteri numarası ön planda olmaktadır ve nasıl, nereden öğrenileceği bazen problem haline gelir. Oysaki müşteri numarası internet bankacılığından önce de sizin için tanımlanmış bir banka kimlik numarası idi. Fakat bu durum göz ardı edilmektedir. İnternet bankacılığı kullanıyor ya da kullanmıyor da olsak müşteri numarasının sizin güvenliğiniz için önemli olduğunu bilmeniz gerekir. Hem de bankadaki işlemlerinizin çok daha kolay ve hızlı ilerlemesini sağlar.
Müşteri Hizmetleri Üzerinden Müşteri Numarası Öğrenme
Hesabınız olan bankanın, müşteri hizmetlerini arayarak müşteri numaranızı öğrenmeniz bir seçenektir. TC kimlik numaranız ve bir kaç güvenlik sorusunun ardından müşteri numaranızı öğrenebilirsiniz.
Kredi ve ya Banka Kartı Üzerinden Müşteri Numarası Öğrenme
Bankadan almış olduğunuz kullandığınız kredi kartı ve ya banka kartınız için bir hesap numarasına sahip olursunuz. Hesap numarası, bazen kartın üzerinde hemen kart numarasının altında yer alır. 16 haneli hesap numaranızın ilk 4 hanesi şube kodunu verir. Şube kodunun hemen sonrasından gelen 8 haneli numara sizin müşteri numaranızı oluşturur. Sonra gelen 4 hane ise hesap numaranızdır. Örneğin, hesap numaranız 0064 76489267 5001 ise 0064 kartınızı teslim aldığınız bankanın şube kodu, sonrasında gelen 76489267 müşteri numaranız, 5001 ise bu bankadaki birinci hesabınızdır. Bazı bankalar ise kartların üzerinde özellikle “müş. no” şeklinde bir ibare ile açıkça müşteri numaranız yazmaktadır. Ancak çoğu banka güvenlik nedeni ile bunu tercih etmez.
İnternet Bankacılığı ile Müşteri Numarası Öğrenme
İnternet üzerinden bankanızın bireysel internet bankacılığı sayfasını açtıktan sonra, TC kimlik numarası, cep telefonu numarası ve kullandığınız kartınızın sayısal bilgileri ile sisteme giriş yapabilir ve böylece açılan internet bankacılığı sayfasından müşteri numaranızı öğrenebilirsiniz.
Bankamatik Üzerinden Müşteri Numarası Öğrenme
Kullandığınız ve müşteri numaranızı öğrenmek istediğiniz kartınızı bankamatiğe taktıktan hemen sonra “hesap işlem dökümü”nü makbuza yazdırılmasını istediğiniz taktirde hem ekranda hem de makbuz da müşteri numaranızın yazdığını görebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu