Mostar Köprüsü Avrupa

Mostar Köprüsü (Avrupa)
Bosna-Hersek’in en güzel şehri olan Mostar’da bulunan ve Neretva Nehri üzerinde yer alan hilal görünümündeki özelliğiyle dünyanın en güzel ve zarif köprülerinden biri yer almaktadır. Şehrin Boşnak ve Hırvat kısımlarını birbirine birleştirmekle kalmamış, kente adını da veren köprü oldukça acılı ve zor geçen yılların izlerini taşımaktadır.
Mostar Ne Zaman İnşa Edilmiştir?
Fatih Sultan Mehmet zamanında Osmanlının sahip olduğu topraklara katılan Mostar, Osmanlıların Mostar’a gelmesiyle birlikte ismi Köprü hisar olarak değiştirilip, kısa sürede ün kazanmaya başlamıştır. Bu dönemlerde, Mostar’da yer alan fazla eski ve güvenilir olmayan zincir şeklindeki köprünün yerine 1481 yılında ahşaptan asma bir köprü yapılmış. Osmanlı dönemde inşa edilen taş köprüler arasında oldukça büyük ve mühim bir yeri olan Mostar köprüsü, ünlü mimar, Mimar Sinan’ın öğrencisi olan Mimar Hayreddin tarafından 1566 yılında, 24 metre yükseklikte, 30 metre uzunluğunda, 4 metre genişlikte inşa edilmiştir.
Avrupa’da inşa edilen Osmanlı mimarisinin en güzel mimari eserlerinden olan Mostar Köprüsü’nün yapımına Ekim 1557 yılında başlanmış ve etrafta bulunan tahkim duvarlarıyla beraber ortalama 9 senede tamamlanmıştır. Katolik, ortodoks, yahudi ve müslümanların birleşmesini sağlayarak kültürel bir mimari simde görevi üstlenmiştir. Mostarlı cesur ve atik gençlerin köprü kemeri üstünden buz gibi suya atlama geleneği ise köprü inşa edildiğinden bu yana kesintisiz bir şekilde devam etmektedir. Maalesef cesaretin simgesi olan köprü, Bosna’da yaşanan acımasız ve izleri silinmeyecek olan savaşın bıraktıklarına aynen Bosnalı vatandaşlar gibi tahribata uğradı.
Mostar Köprüsü Ve Etrafında Yer Alan Tarihi Mimariler
Kentin simgesi halini alan Mostar Köprüsü ve iki tarafında bulunan kuleleri ile birlikte 43 adet cami, mescit, hamam ve bunlara benzer mimari yapılar ile 2 adet Sırp ortodoks ve 1 adet Katolik kilisesi yer alan kent, bu özelliği ile 1986 senesinde Ağa Han dünya mimarlık ödülüne de layık görülmüştür. Osmanlı döneminin mimari yapıları içerisinde kullanılabilirliği, estetiği ve kentin dokusu ile olan uyumuyla birlikte nadide bir yapıt olan Mostar Köprüsü, eski Mostar şehri ile birlikte 2005 senesinden beri UNESCO Dünya Mirası Listesi‘nde yer almaktadır.