Ekonomi

Mortgage Ödemeleri İçin Alternatifler

Mortgage Ödemeleri İçin Alternatifler

Elinizde peşin paranız var ve geliriniz iyi. Kendinize yeni bir ev almak istiyorsunuz veya yatırım yapmak istiyorsunuz. Ev almak için yapılabilecek şey Mortgage kredisidir. Öncelikle faiz oranlarına göre banka seçilir. Başvuru yapıldıktan sonra ve tüm evraklar tamamlandıktan sonra başvurunuzun kabul olması durumunda ödeme planı da yapılmalıdır. Gelirinize, ilave gelecek kazançlarınıza göre ödeme planı kendinize aittir.

Sabit Faizli Konut Kredisi
Ülkemizde genellikle bu şekilde ödeme planı kullanılır. Kredi bitimine kadar taksit tutarları ve faiz oranı sabittir. Piyasadaki değişimler ödeme miktarını değiştirmez. Sabit bir gelir mevcut ise sabit faizli konut kredisi seçilebilir.

Değişken Faizli Konut Kredisi
Faiz bir dönem için sabit kalır. Sonrasında TÜİK tarafından belirlenen TÜFE oranı baz alınarak her ay veya 3,6 ve 12 ayda bir değişim gösterir.

Değişim kredinin bulunduğu bankanın Değişken Faizli Mortgage faiz oranına göre güncellenir. Kısacası piyasadaki dalgalanmalara aylık ödemeleri değiştirecektir.

Artan Taksitli Konut Kredisi
Öncesinde daha düşük taksit tutarı ile başlanır ve taksit tutarları artarak devam eder. İlerleyen süreçte gelirinin artacağını düşünen kişiler için uygun bir ödeme şeklidir. Yalnız anapara ödemesi de ödeme süresi boyunca artacaktır.

Azalan Taksitli Konut Kredisi
Başlangıçta daha yüksek tutarlarla başlayan ödeme planı ilerleyen dönemde azalarak devam edecektir. Anapara tutarı daha çabuk ödenmiş olduğundan faiz tutarı da daha düşük olacaktır.

Ara Ödemeli Konut Kredisi
Beklenen farklı bir kazanç olacak durumlarda tercih edilir. Başvuru yaparken ödenen peşinat gibi kredi süresince belli dönemlerde yüklü miktar ödemeler yapılır. Bu da borcun daha çabuk bitmesini ve daha az miktarda faiz ödenmesini sağlar.

Taksit Ertelemeli Konut Kredisi
İlk ev alım sırasında masrafların çok olmasından ötürü ilk üç ay ertelemeli bir ödeme ile, ödeme planına daha sağlıklı başlanır.

Balon Ödemeli Konut Kredisi
Belirli dönemlerde ödeme yapılarak hazırlanır. Taksit aralığı ve miktarı bütçeye göre belirlenir. Ödeme zorluğu çekilmeden kredi ödenmiş olur.

Esnek Ödemeli Konut Kredisi
Anaparanın %30’unu geçmeyen miktarlarda ara ödemeler ile ödeme planı oluşturulur. Kredi sahibinin gelir durumu ve beklediği kazançlarına göre hazırlanan ödeme planıdır.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu