Ekonomi

Mortgage Konut Kredisi Hesaplaması Nasıl Yapılır

Mortgage Konut Kredisi Hesaplaması Nasıl Yapılır?

Konut kredisi, satın alınan konutun teminat olarak gösterilmesi koşuluyla verilen kredidir. Mortgage, kredi kullanacak insanların oturmak için aldıkları konutları satın alırken bu konuta banka tarafından ipotek koyulma koşuluyla verilen ve aynı zamanda vergi konusunda avantaj sağlayan kredi şeklidir.

Mortgage İle Konut Kredisi Arasındaki Fark Nedir?
Mortgage kullanan bireylerde konut kredisinde uygulamaya koyulan sabit faizlerin oranları kullanılabildiği gibi değişik faizlerde uygulanma durumu vardır. Konut kredisinde ödemeler de bir aksilik çıkarsa yani kredi kullanan birey ödemeyi geciktirirse önümüzdeki yılda bu ödemeleri telafi etme konusunda hakkı bulunur.

Mortgage yapısında durum biraz daha farklıdır. Bu sistemde konut almak için kredi çeken birey borcunu aksattığı tarihe kadar olan tüm ödemelerini geri alabilir. Bunun sonucunda kredi veren kurumda konutu bireyden alır ve satışa çıkarabilir. Mortgage sistemi gereği kredi veren kurum bu hakka sahiptir.

Geri Ödeme Planı Nedir?
Krediyi talep eden birey ile kredi veren kurum arasındaki anlaşmanın detaylarını içeren belgedir. Bu bilgiler faiz oranını, vergi ve fon miktarları, kredi vadeleri, taksit miktarları ve adeti gibi bilgiler bulunur.

Vade Nedir?
Kredi kullanan bireyin kredi veren bankayla anlaştığı ödemelerin süresi ve âdeti bilgisidir.

En Fazla Ne Kadar Mortgage Alınabilir?
Alınabilecek miktar kredi veren kuruma göre ve alınan konuta göre farklılık gösterir.

Mortgage Kredisinde En Çok Vade Kaç Aydır?
Genel geçer bilgi Türkiye genelinde en fazla 300 ay, en az ise 3 ay olarak kredi talep bireylere kullanma imkânı verilir.

Mortgage Kredilerinde KKDF ve BSMV Oranları Nedir?
Gerçek kredi talep eden bireylerin oturacağı mesken olarak kullanacakları evler için almak üzere oldukları kredilerde KKDF ile BSMV vergilerinden muaftır.

Mortgage Nasıl Hesaplanır?
Mortgage hesaplamasını kredi çekmek isteyen birey kredi veren kuruma başvurarak bireysel müşteri hizmetleri kısmından hesaplatmalıdır.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu