Gezi

Mısır Vücudu Sıkılaştırıyor Mu Faydaları Neler

Mısır Vücudu Sıkılaştırıyor Mu? Faydaları Neler?
Mısır fazla su ve sıcaklık ister. Buğdaygillerden olan, kalın ve bazen çok uzun olabilen sivri uçlu, uzun yapraklı, erkek olan çiçekleri tepe de salkım durumunda ve dişi olan çiçekleri gövde ile yaprak arasında olan bir tarım ürünüdür. Gayet lezzetlidir. Genellikle tavuklar yer ama insanlar da yiyebilir.
Mısır Türkiye’nin birçok yerinde yetişir ama bazı bölgeler de daha çok yetişir. Bu bölgeler Karadeniz bölgesi gibi sulak yerlerdir. Karadeniz bölgesin de bolca doğal yetişir. Doğal yetişmesinin nedeni ise sulak bir tarım arazisi bulunması ve hiçbir şekil de için de katkı maddesi bulunmamasıdır. Başka olarak ta Karadeniz bölgesinin ardından Akdeniz bölgesi gelir. Mısır en fazla bu iki bölge de yetişir.
Mısır’ın İçinde Bulunanlar Nelerdir?
Mısır içinde bulundurduğu vitaminler ve mineraller bakımından çok zengindir. Tam bir potasyum kaynağıdır. İçerisin de bulunduğu bol miktarda karbonhidrat çok faydalıdır. Bolca protein de içinde bulunan mısır doymamış yağlar ve bol miktarda sodyum içerir. Kalsiyum ve demir içeren mısır kalsiyum açısından çok zengin değildir ama insan vücudunun gerektiği kadarının birazını karşılar. Bunların dışında bol miktarda magnezyum B-6 ve B-12 vitaminleri bakımından rakibi yoktur.
Mısır’ın Sağlığa Faydaları
Mısır sindirim sistemi için faydalıdır. Sindirim sistemi rahatsızlığı olan bir insan mısır tüketerek iyileşebilir. Başka bir faydası olarak ta anemiyi önler. Anemi hastalığının ortaya çıkmasının en önemli nedenlerinden biri B-12 eksikliğinde kaynaklanır. Mısır’ın içinde bol miktar da B-12 bulunması ve tüketilmesi anemi hastalığını durdurur. Başka bir faydası ise kilolular için bir zayıflama besinidir. Ama çok fazla yenirse her şeyin fazlası zarar olduğu için mısırın da fazlası zarardır. Mısır diyabet ve hipertansiyonu önler. Organik olan mısır içinde bulundurduğu bol miktarda vitamin ve mineraller sayesinde diyabete karşı çok iyi bir çözümdür. Mısırın bunun gibi bir sürü faydası vardır.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu