Blog

Mide Bulantısı Kalp Çarpıntısı Belirtileri ve Tedavisi

Mide Bulantısı, Kalp Çarpıntısı, Belirtileri ve Tedavisi

Kalp atışını insanlar genellikle hissetmezler. Bazen de kalp o kadar hızlı atar ki, kalp çarpıntısı denilen bu olayda insanlar tedirgin olurlar. Bu durum çeşitli sebeplerden kaynaklanabilir ve her insanda görülebilir. Çoğunlukla ciddi bir belirtisi olmasa da, insanların tedirgin olmasına sebep olmaktadır. Kişi tedirgin olunca çarpıntının süresi de uzamaktadır.

Mide Bulantısı Kalp Çarpıntısı Belirtileri

Kalp çarpıntısını tetikleyen sebepler arasında, psikolojik etkenler, beslenme bozuklukları, bazen de kalp hastalıklarından kaynaklı sebepler olabilir. Bu kalp çarpıntılarına başka belirtiler de eşlik eder. Göğüs bölgesinde baskılı sıkışık ağrı, baş dönmesi, mide bulantısı, nefes darlığı, halsizlik ve yorgunluk, göz kararması gibi belirtiler de görülür. Bu tarz belirtiler hisseden kişilerin vakit kaybetmeden doktora gitmesi gerekir. Özellikle fiziksel aktivite sırasında görülen kalp çarpıntıları önemsenmesi gereken kalp çarpıntılarıdır. Dinlenme sırasındaki kalp çarpıntısı daha masumdur. Kalp çarpıntısına mide bulantısı eşlik ediyorsa, buna sebep olan faktörler genellikle psikosomatik bozukluklardır. Kalbin çeşitli etkenlerle çalışma düzeninde meydana gelen bozukluklar yani ritim bozukluğu oluşur. Kalp, kalbin üst kısmında bulunan ve kalbin doğal pili görevini gören merkezden çıkan elektrik akımı ile kasılıp, tüm vücuda kan pompalamaktadır. Bazen çeşitli etkenlere bağlı olarak bu ritmi kaybeden kalp, düzensiz olarak atmaya başlar. Kalp çarpıntısı olarak adlandırılan bu durum çok fazla önemsenmez. Ancak, normalden daha az ya da normalden daha fazla olan kalp atışları önemsenmelidir. Normalden az olan kalp atış hızına bradikardi, normalden daha hızlı olan kalp atış hızına da taşikardi denmektedir.

Mide Bulantısı Kalp Çarpıntısı Neden Olur?

Kalp çarpıntısı ile birlikte mide bulantısı da ortaya çıkarsa, bu durum beslenme bozukluğu ya da psikolojik rahatsızlıklar nedeniyle olabilir. Ayrıca, bu belirtilerin yanı sıra, göğüs ağrısı ve nefes darlığı gibi belirtiler de olursa bu başka hastalıkların belirtisi olabilir ve ihmal edilmemelidir. Kalp çarpıntısı sebepleri arasında, kalp kapakçık hastalıkları, yüksek tansiyon, kalp ameliyatları, elektrolit denge bozuklukları ve kafein içeren içeceklerin faza tüketilmesi gibi sebepler olabilir. Mide bulantısı kalp çarpıntısı birlikte olursa, tüketilen yiyeceklere bakmak gerekir. Kafeinli içeceklerin fazla tüketilmiş olması, sigara ve alkol tüketiminin fazla olması bu durumun ortaya çıkmasına neden olabilir. Bunun haricinde kişide psikosomatik bozukluk buna sebep olabilir. Bu durumda bir doktora danışılmalıdır. Özellikle egzersiz yapıldığında mide bulantısı kalp çarpıntısı görülürse doktora mutlaka gidilmelidir. Bu durum kişilerde paniğe neden olur ve bununla birlikte nefes darlığı, bayılma ve baş dönmesi de görülebilir. Ancak her zaman mide bulantısı kalp çarpıntısı ciddi bir sorunun sebebi olmayabilir.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu