Blog

Mide Ağrısı ve Kalp Çarpıntısı

Mide ağrısı, birçok farklı sebebe bağlı olarak oluşabilir. Reflü, ülser ve gastrit gibi mide hastalıkları, kalp çarpıntısına sebep olabilir. Mide hastalıklarının her türlüsü, midede baskı oluşturur. Bu da, kalp çarpıntısına neden olabilir. Mide ağrısına sebep olan hastalıklar, daha çok beslenmeyle alakalıdır. Yağlı yiyecekler, hazır gıdalar ve fast food tarzı beslenme düzeni, mide hastalıklarına zemin hazırlar. Mide hastalıklarının, kalp hastalıklarıyla yakından ilişkisi vardır.

Kalp çarpıntısı, çok sık görülen rahatsızlıklardan birisidir. Altta yapan sebepler, başta yemek alışkanlığı olmak üzere psikolojik etmenlerdir. Önemli mide rahatsızlıkları gastrit ile reflü, solunum güçlüğü ve göğüse baskı yapmaları sebebiyle, kalp çarpıntısına sebep olabilir. Kalp çarpıntısının mide hastalıkları sonucu oluştuğu, yapılan tetkik ve muayeneler sonucu belirlenir. Aşırı yemek yemeye bağlı olarak, hazımsızlık, şişkinlik, gaz çıkarma ve midede baskı hissi gibi sindirim rahatsızlıkları oluşabilir. Reflü ile gastrit rahatsızlığı bulunanların, acılı ve baharatlı gıdalar tüketmesi, çarpıntıyı arttırabilir.

Kalp çarpıntısı, günlük hayatta herkeste görülebilen bir hastalıktır ancak, sebepleri farklıdır. Mide hastalıkları, psikolojik etmenler, kalp hastalıkları ve günlük yaşam aktiviteleri, kalp çarpıntısının sebepleri arasındadır. En sık karşılaşılan sebebi ise, mide hastalıklarıdır. Mide hastalıklarına bağlı kalp çarpıntısını önlemek için, önce mide rahatsızlığını tedavi etmek gerekir.

Mide sıkıntısı yaşayanlar ve belirli bir dönemden sonra kalp çarpıntısı hissedenler, mide ağrısı kalp çarpıntısı yapar mı diye merak etmektedir. Evet, mide ağrısı kalp çarpıntısı yapabilir ancak bu ağrı, önemli bir kalp hastalığının belirtisine de işaret ediyor olabilir. Mide ağrısı şikayetiyle doktora başvuran ve kalp krizi geçirdiğinin belirlenmesiyle acil ameliyata alınanların sayısı da az değildir. Aynı zamanda, reflü hastası olup da, kalp krizi geçirdiğini zannederek panikleyenler de bir o kadar fazladır. Bu durum, kalp ile mide arasındaki ilişkiyi ortaya koymaktadır. Ancak, her mide hastalığı, bir kalp hastalığı olacağı anlamına gelmez. Yine de, mide hastalıklarının kalbe baskı yaptığı bir gerçektir.

Kalp çarpıntısının, mide ağrısından kaynaklanıp kaynaklanmadığının belirlenmesi için, alanında uzman bir doktor tarafından muayene edilmesi ve gereken tedavinin uygulanması gerekmektedir.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu