Blog

Merdiven Çıkınca Kalp Çarpıntısı Belirtileri ve Tedavisi

Genellikle yaş faktöründen kaynaklı olarak yaşanan sağlık sorunlarından birisi olarak düşünülmekte olan bir rahatsızlıktır. Hiçbir sağlık problemi olmayan yetişkin bir bireyle ortalama olarak 60 ile 100 arasında değişiklik gösteren kalp atışı, adeta bir saat gibi çalışmaktadır.

İnsanların hayatında oldukça önemli görevleri bulunduğu için, kalbin sağlığını korumak da son derece önemli bir faktördür. Hayatta kalmayı sağladığı için, çok yormamak gerektiğinin bilincinde olmayan insanların, dikkat etmemesi neticesinde bazı sorunlarla karşılaştığı görülmektedir.

Başka sağlık sorunları da ortaya çıktığında, hareketlerde azalmanın ve zayıflığın görüleceğine de dikkat çekilecektir. Eskiye oranla daha az mesafeyi dahi alamayacak duruma gelecek olan kişilerin, uzun sürede alacakları bu mesafeler için mutlaka dikkatli olması gerekmektedir.

Yaşlılık faktörünün dışında merdivenleri çıkarken kalp çarpıntısının meydana gelmesinin farklı nedenleri de bulunmaktadır.

Merdiven çıkarken neden kalp çarpıntısı olur?

Özellikle dik olarak çıkmaya çalıştığınız basamakların sayısı arttıkça, çıkmak için daha çok efor sarf etmeniz gerekecektir.

Eğer spor veya egzersizlikleri sık sık yapmıyorsanız, bu durumda vücudunuz hantallaşmaya başlayacaktır. Asansör kullanarak vücudunuzun hareketini azalttığınızda, uzun süre yürümediğinizde ve spora önem vermediğinizde, bu durum merdiven çıkarken dahi ağırlaşmanıza neden olacaktır. Bu ağırlık kalpte de kendisini ortaya çıkaracaktır ve kalp çarpıntısı meydana gelecektir.

Günümüzde en sık karşılaştığımız sağlık sorunlarından birisi de tiroid olarak karşımıza çıkar. Bayanların daha çok karşılaştığı bu rahatsızlık, merdiven çıkarken kalp çarpıntısına neden olmaktadır. Kalbinizi dinlendirmeden çok az sayıdaki basamakların dahi çıkılamayacak durumlara geldiğini görürsünüz.

Bunun dışında astım ve nefes darlığı gibi hastalıkların ve akciğer, solunum hastalıkları gibi çeşitlerin de kalbi yorduğu görülebilecektir. Bu durum da tıpkı yukarıda saydığımız diğer etkenler gibi kalp çarpıntılarının yaşanmasında ve merdiven çıkarken özellikle bu rahatsızlığın görülmesinde etkili olacaktır.

Son olarak değineceğimiz bir rahatsızlık da kalp yetmezliği olacaktır. Kalp hastalıkları arasında yer alan ve kalp çarpıntısına neden olan bu durumun, merdiven çıkarken ve diğer durumlarda da başınıza gelebileceğini söylemek mümkün olacaktır.

Merdiven çıkarken kalp çarpıntısında neler yapılır?

Bu nedenle yaşın ilerlemesiyle birlikte görülen bu rahatsızlıklarda ve diğer tüm faktörlerde merdiven çıkarken kalp çarpıntısından kurtulmak için yapabileceklerinizin neler olacağına değinebiliriz.

Bunun için başlıca faktör sağlığınıza dikkat etmek, spor yapmak ve daha çok yürümek olacaktır. Bu konuda herhangi bir engeliniz yoksa, sizler de dikkatli olabilir ve engelinizin olması halinde ise diğer bir çözüm olarak ise giriş katlarındaki evleri tercih edebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu