Tarifler

Melekotu Kökü Faydaları

Melekotu Kökü Faydaları

Hayatta birçok rahatsızlık için çeşitli otlar, bitkiler kullanır tüketilmektedir. Bu otların, bazen bizi dinlendirici, bazen iyileştirici, bazen de sakinleştirici etkisi gözlemlenmektedir. Bazı otların çayları yapılır, bazıları olduğu gibi tüketilir, bazıları ise yemeklere katarak tüketilir. Akla gelen birçok ot ve bitki vardır. Semizotu, nane, maydanoz, roka, marul, yeşil soğan gibi otlar daha çok yemek için tüketilir. Papatya, melisa, ıhlamur gibileri ise çay olarak kullanılır. Oldukça yaygın olarak kullanılan otlardan biri de melekotu köküdür. Faydalarına bakmadan önce, melekotu kökü nedir?

Melekotu kökü, maydanozgiller ailesinden gelen çiçekleri açık yeşil veya sarımsı yeşil renkte olan bir bitkidir. Bu bitki iki yıllık veya da dört yıllık bitki olup boyları 3 metredir. Melekotu kökü, birçok ülkede kullanılır, Çin’de, Türkiye’de daha sayısız birçok ülkede kullanılır. Melekotu kökü, İzlanda, Finlandiya, İngiltere’de oldukça bulunur. Birçok otun, bitkinin faydası bulunur, o zaman bu kökün faydalarına, neden kullanıldığına, nelere iyi geldiğine bakalım.

Melekotu kökü, kadınların her zaman karşılaştıkları sorunla –regl ile- çektikleri ağrıyı hafifletmek için kullanılır; çünkü bu kökün sakinleştirici ve dinlendirici bir etkisi vardır. Bu kök, hormon seviyesini de sağladığı için kadınlar tarafından çok fazla kullanılır. Regl döneminde hormonlardan kaynaklı olarak kadınların çok stresli, çok ağrılı ve çok duygusal anlar geçirir ve bu kök, onlar için birebirdir. Hormon seviyesini dengelemesinden kaynaklı olarak emzirme dönemlerinde veya hamilelik döneminde kullanmadan önce doktora danışılması gerekir.

Regl döneminin dışında öksürük, ateş hâli, halsizlik yaşadığımızda, krampların olduğu sırada -özellikle mide ve bağırsaklarda meydana gelen kramplarda-, soğuk algınlığı zamanlarında kullanılabilir ve iyi balgam söktürücü olduğu söylenir. İştah açtığı da bilinir.

İlgili Makaleler

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu