Mataram Lombok Adası Asya

Mataram, Lombok Adası (Asya)
Endonezya’nın, Batı Nusa Tenggra coğrafyasında yer alan Lombok turistik bir adadır. Mataram’ın 400 bin civarının üzerinde nüfusu vardır. Bu nüfusun çoğunluğunu ise Sasak etnik kökenine ait olan insanlar, oluşturmaktadır. Hindu Balililerin tersine, Müslüman dinine ehil olup, Endonezya genelinde 2. 6 milyon nüfus bulunan Sasak nüfus olarak %85’i Lombok’ta yaşıyor olmaktadır. Bunların dışında Balililer, Çinliler, Tionghoa-peranakan olarak isimlendirilen Çinli-Endonezyalı melez insanlar yaşamaktadır.
Şehir halkını belirleyen küçük bir sayıya sahip olan, Yemen kökenli olan Arap Endonezyalıları da bulunmaktadır. Java tarihlerinde, Mataram 18. yüzyılın en önemli şehirlerinden biri olmaktadır. Lombok Adasının, hemen yanında bulunan kardeş ada, Bali derecede turizm anlamında atılım yapamamıştır. Başkentin turistik anlamda bir cazibesi bulunmamaktadır. Mataram şehri bir hayli kalabalık ve büyük bir şehir, olmakla beraber, şehirden çok bir kasaba mimarisine sahiptir. Yollar düzensiz bir şekilde ve kirli, motosikletler, at arabalarının ise işgal ettiği yol güzergahı olabildiğince gürültülüdür. Yollardaki at pisliği, kokularından ise nefes almak oldukça zordur.
Lombok Adasın da Gezilecek Yerler
Turistik olarak ön plana çıkan bu şehirlerde, ilginizi çekecek bir takım yerler bulabilirsiniz. Bu adada en gözde olan gezilecek noktalar, Mayura Garden: Su ile çevrili bir saray olup etrafında muhteşem bir bahçesiyle, oldukça keyifli bir zaman geçirebilirsiniz. Narmada Park: Feodalizm döneminde kralın, dinlenmeye çekildiği bir yerdir. Bu parkın içinde Hindu Tapınağı ve havuz olan bu parkta halk piknik yapabilmektedir.
Özellikle plajlarıyla bilinen Kuta şehri de en önemli kentler arasında yer almaktadır. Senggigi de gece hayatı ile ön plana çıkmaktadır. Su sporu, dağcılık masaj salonları gibi aktiviteler olmak üzere bir çok imkanlar sunabilmektedir. Bu adada yerel pazarlar ve dükkanlar bulunmaktadır. Lombok adasında özellikle el sanatları ile kendini geliştirmiştir. Ahşaptan yapılmış heykeller, ahşap oymacılık gibi birçok hediyelik eşya bulabilirsiniz.