Gezi

Manastır Askeri İdadisi Bitola Makedonya AVRUPA

Manastır Askeri İdadisi, Bitola, Makedonya (AVRUPA)
Makedonya’nın Bitola şehrinde bulunmaktadır. Manastır, buranın en büyük ikinci şehridir. En büyük dendiğine bakmayın, 100, 000’e yakın bir nüfusa sahiptir. Daha çok büyük bir kasabayı andırmaktadır, küçük, şirin, temiz, sessiz sakin bir yerdir. Bu nedenle şehirleşmenin getirdiği kalabalıktan, telaştan uzak kendi içerisinde huzuru yakalamış sokaklarıyla bilinir.
Mustafa Kemal Atatürk 1896 yılında Atatürk’ün askeri liseyi okumak için geldiği yer manastır. Mustafa Kemal, Selanik Askeri Rüştiyesini başarıyla tamamladıktan sonra Manastır Asker İdadisi’nin sınavlarına girerek başarı elde etmiştir. Böylelikle doğdu topraktan, Selanik’ten ilk kez ayrılarak Manastır şehrine gelmiştir. Mustafa Kemal, Askeri İdadisi’ni 1896-1899 senelerinde başarılı şekilde bitirmiştir. Ardından İstanbul Harp Okulunda eğitimine devam eder.
Kültürel Bakışla Askeri İdadi
Çok kültürlü yapısıyla dikkatleri üzerine çekmiş olan Manastır, bunların yanı sıra 3. Ordu’nun merkezidir. 3. Ordu’nun Manastır’da olması sebebi ile şehir gelişerek bir çok eğitim merkezi açılmış. Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşunda önemli rol oynayan önemli şahsiyeti yetiştiren Manastır Askeri İdadisi, şimdi ise Manastır Kültür Müzesi olarak hizmet veriyor. Müzede bölgeye ait arkeolojik eserler sergileniyor. Makedon kültürüne dair pek çok eser, kıyafet, fotoğraf, eşya ve nesnelere rastlamak mümkündür.
Müzenin İçeriği
Bunun yanı sıra, binanın ikinci katında Atatürk’ün anı odası bulunur. Odada Atatürk’ün bal mumu heykeli sergilenmektedir. Bazı kişisel eşyaları, hayatı, katılmış olduğu savaşlar, fotoğrafları, kitapları ve büstüne de yer verilmiştir. Genelkurmay başkanlığınca hazırlanmış olan ‘’Güneşin Adı: Mustafa Kemal’’ adlı kısa filmi de burada izlenebiliyor. Mustafa Kemal’in katılmış olduğu, isminden sıkça söz ettirmiş büyük savaşla çeşitli dillere çevrilerek ziyaretçilere aktarılır.
Atatürk’ün anı odasını ziyarette bulunanlara, ilk aşkı Eleni Karinte’nin ona yazdığı aşk mektubu görevli tarafından veriliyor. Vizesiz yurt dışı seyahatleri içerisinden yoğun tercih edilen Makedonya, balkan turları ve fiyatları, cennet gibi doğası, tarihsel kültürü ile turizm sektörüne katkı sağlayacaktır. Manastır, Selanik, Ohrid, Üsküp, Mostar, Saraybosna ziyaret edilmesi gereken yerlerden sadece bir kaçıdır.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu