Blog

Lösemi Nedir Belirtileri Nelerdir

Lösemi Nedir, Belirtileri Nelerdir?

Lösemi yani kan kanseri kemik iliğini ve kanı olumsuz etkileyen kanser türü olarak tanımlanmaktadır. Kemik iliğinde başlayan hastalık ilerleyen dönemlerde diğer organlara yayılmaya başlar. Dolayısıyla kısa süre içerisinde tedavisine başlanması gerekir. Aksi durum söz konusu olduğunda istenmeyen durumlar söz konusu olabilir. Hastalık belirtileri ortalama bir iki ay içerisinde ortaya çıkmaktadır. Bu nedenle erken tanı önem taşımaktadır.

Lösemi teşhisi koymak için kan testleri, kemik iliği testleri, gen testleri gibi tetkikler yapılmaktadır. Bunların sonucuna göre uzmanlar tarafınsan teşhis koyulmaktadır. Genellikle kan kanserinin sebebi tam olarak bilinememektedir. Ancak genel yapılan açıklamalara göre aşırı radyosyona maruz kalma, uzun süre teknolojik cihaz kullanma, genetik hastalıklar, kemoterapi ilaçları, virüsler ve kimyasal maddeler kan kanserinin sebepleri arasında sayılmaktadır. Bu nedenle hastalık belirtileri konusunda insanlar bilinçlenmeli ve en ufak bir şüphe hissedildiğinde hemen doktora başvurulmalıdır.

Lösemi Belirtileri Nelerdir?

Lösemi hastalığının belirtileri kan testlerine ve löseminin türüne göre farklılık gösterebilir. Kan testinin sonucuna bağlı olarak ortaya çıkabilen kansızlığa bağlı belirtiler; kısa süre içerisinde yorulma ve halsizlik, nefes darlığı ve solgunluk gibi belirtilerdir.

Lösemi türlerinden akut lösemi için bakıldığında ise şu belirtiler görülür; iştahsızlık ve buna bağlı kilo kaybı, kontrolsüz ateş ve enfeksiyonlar, deri altında görülen kanama, morarma ve döküntüler. Bunların yanı sıra burunda ve diş etinde kanama, kemiklerde ağrı, karın bölgesinde şişlik, geceleri terleme ve diş Etilerinde kabarma da kan kanseri belirtileri arasında yer almaktadır.

Lösemi Hastalığı

Pek çok hastalıkta olduğu gibi lösemi hastalığı için de erken tanı son derece önemlidir. Konulan tanılara göre en çok rastlanan lösemi türü akut lösemi olarak bilinir. Genellikle çocuklarda belli bir yaşın altındakilere daha çabuk tedavi uygulanmakta ve daha etkili sonuçlar elde edilmektedir.

Lösemi için uygulanacak tedavi löseminin türleri arasında farklılık gösterebilir. Bunun için genellikle genetik testler, kan nakli gibi tedaviler uygulanmaktadır. Lösemi olan hastalara toplum çoğunlukla tedavisi imkansız gözüyle bakmaktadır. Oysaki doğru tedavi ve moral desteği ile kan kanserinden kurtulan pek çok hasta vardır.

Lösemi Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Lösemi hastalığı kadınlara kıyasla erkeklerde daha fazla görülmektedir. Yaş ilerledikçe bu hastalığa yakalanma riski de artmaktadır. Çocuklarda lösemi yaşına bakıldığında genellikle dört yaşının altındakilerde ortaya çıkmaktadır. Yapılan çalışmalara göre lösemiye yakalanan kişilerin yaşama süresi eskiye nazaran yaklaşık on kat daha fazladır. Böylelikle lösemi tedavisi mümkün hastalıklar arasında yerini alır.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu