Blog

Lösemi Neden Olur

Lösemi Neden Olur?

Lösemi çağımızda bir çok kişinin yakalanmış olduğu, bir çok kişinin de yakalanma sınırında olduğu çok tehlikeli bir hastalıktır. Bu sebeple kişiler lösemi hastalığının nedenlerini bilmek zorundadır. Çünkü löseminin neden olduğunu bilen kişiler önceden önlemini alır ve lösemi hastalığına yakalanmaktan korunmuş olur. Kişiler lösemi hastalığına yakalansa dahi nedenini bildiği için çok kolaylıkla atlatabilir.

Kanserin tanımına baktığımızda sınırsız çoğalma olarak görebiliriz. Lösemi de bunun gibidir. Vücudumuzda yer alan tek kanser hücresi sınırsız sayıda çoğalarak vücudumuzu ele geçirebilir. Lösemiye yakalanan bir kimsenin kemik iliğinde çeşitli nedenlerden dolayı bir kanser hücresi oluşur ve sınırsız kanser hücresi ürer ve bunun sonucunda da kemik iliğindeki hücreler oksijen gönderme işlevini yerine getiremez, kanamalar durdurulamaz ve bağışıklık sistemi çöker.

Löseminin nedenlerine baktığımızda lösemi hastalığının tek bir nedene bağlı olarak ortaya çıkmadığını, birden fazla nedenin birleşerek böyle bir sonuç doğurduğunu görebiliriz. Lösemi hastalığının nedenleri de günümüzde çoğu kimse tarafından bilinmektedir. Çünkü lösemi hastalığının nedenleri ile kanser hastalığının nedenleri aynıya yakındır.

Lösemi hastalığına neden olan bazı maddeler bulunmaktadır, tıpkı kanserde olduğu gibi bu maddelerde kişinin vücudunun çalışma normalliğini bozmaktadır. Bu maddeler; petrol, yapıştırıcılar, kimyasallar, boyalar, benzen vb. dir. Özellikle kadınların kullanmış olduğu saç boyalarında bulunan maddeler saç diplerinden, saç diplerinden de saç köklerine geçerek lösemi hastalığına neden olabilmektedir. Bunların dışında tarım ürünlerinde çok fazla kimyasal ürünlerin, ilaçların kullanılması da besin yolu ile insanların vücuduna ulaşarak lösemi hastalığına neden olmaktadır. Bu gibi kimyasallar, ilaçlar vücutta çok kısa süre içerisinde DNA nın yapısını bozmaktadır. Bu sebeple lösemi hastalığından korunmak, ya da yakalandıysak etkisini en aza indirmek adına kimyasal maddelerden olabildiğince uzak durulmalıdır.

Lösemi hastalığına neden olan etmenlerden biri de kişilerin yaşıdır. Özellikle 2 ila 10 arasında bir yaş gurubunda bulunan kimselerin lösemiye yakalanma potansiyeli daha yüksektir. Bu sebeple bu yaş aralığına çok dikkat edilmeli ve en sağlıklı şekilde geçirilmeye çalışılmalıdır. Bu veriler göz önünde bulundurulursa lösemi hastalığının çocuklarda daha sık görülen bir hastalık olduğunu kolaylıkla söyleyebiliriz.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu