Blog

Limonun yararları nelerdir Nelere fayda eder

Limonun yararları nelerdir? Nelere fayda eder?

Sağlığımız açısından limonun faydalarını saymakla bitiremeyiz. Limon, önemli bir C vitamini kaynağıdır. Ayrıca bağışıklık sistemimizin güçlenmesinde oldukça etkilidir. Böylesi durumlarda kış aylarında hastalıklara çabuk yakalanma riskini ortadan kaldırır. Günlük C vitamini ihtiyacımızın neredeyse tamamı limon da bulunmaktadır. Güçlü bir içerik ile zararlı mikropların vücudumuza sızmasını engellemektedir. Bilinmelidir ki kanser ve diğer bütün ciddi hastalıklara serbest radikaller sebep olmaktadır.

Sindirim sisteminizde temizlenmeye limon suyu yardımcı olur. Limon suyu, gaz ve şişkinlik problemlerinin yanında, mide kramplarına da çok faydalıdır. Dikkat edilmesi gereken bir husus ise, limon asitli bir besin olduğundan dolayı, midesinde problem olan bireyler yanma problemine karşı dikkatli olmalıdır. Dikkat edilmesi gereken nokta ise limonun bir miktar su ile karıştırarak tüketmektir. Limon suyunu düzenli şekilde kullandığınızda kabızlık problemini ortadan kaldırmaktadır. Bir diğer önemli husus ise, idrar sökücü özelliğinin yanında vücudunuzda birikmiş olan fazla suyun atılmasında oldukça etkilidir.

Sivilce ve cilt bakımı gibi konularda limon çok etkilidir. Bir çok cilt probleminde asitli yapısı tedavi olarak ve dahası cilt temizliğin de sıklıkla kullanılabilmektedir. Ciltte bulunan kahverengimsi lekelerin tedavisinde oldukça etkilidir. Direkt olarak kullanıldığında saf bir parlaklık vermektedir. Siyah noktalarınızda, limonu çok rahat kullanabiliriz. Gece yatmadan evvel limon suyunu cildimize sürmeliyiz; ardından uyandığınızda su ile durulamalıyız. Bu uygulama siyah noktalardan kurtulmak için oldukça etkilidir

Sararmış tırnaklarımızın normal görüntüsüne kavuşabilmesi için limon suyu ile bakım yapabilirsiniz. Bunun yanında, zeytinyağı ve limon karışımı ile düzenli şekilde kullanılarak tırnaklarınıza yapacağınız masaj, zayıf tırnakların güçlenmesine yardımcı olacaktır. Bu durum özellikle bayanlar için çok önem arz etmektedir.

Sonuç olarak, limon birçok besin gibi vücut için yararlıdır. Özellikle bünyesinde bulunan asit, sağlık için faydalıdır. Dahası farklı amaçlarda da kullanılabilir.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu