Leipzig Müzeleri Avrupa

Leipzig Müzeleri (Avrupa)
Avrupa’nın en önemli şehirlerinden Leipzig… Gerek tarihi, gerek kültürü gerekse müzeleri için gidip görülesi bir şehir. Almanya’nın en çok turist çeken şehirlerinden biridir. Yaklaşık 560.000 nüfusa sahiptir. Şatoları ve saraylarıyla ünlü olan Dresden, Leipzig’ten tren ile 1.5 saat kadar uzaklıktadır. 12. yüzyıla dayanan St. Thomas Kilisesi, Leipzig’de kesinlikle görülmesi gereken tarihi yapıtların başında gelmektedir. Mimarisi açısından da önemli olsa da onu öne çıkaran asıl en büyük özelliği Johann Sebastian Bach’tır.
Bach Müzesi
Müzenin yer aldığı evin hikayesi ilginçtir. Ev, o dönemde zengin bir tüccar olan Bose ailesine ait olup aile bireyleri ise Bach’ın en yakın arkadaşlarındandır. Sanat koleksiyonuna sahip olan ve onun için büyük önem arz eden Georgh Heinrich Bose’nin mirasını damadı Johann Zacharias Richten devam ettirmiştir. Richter’in oğlu Johann Thomas koleksiyonuna eklemeler yaparak halka evde açık gösterimler yapmaya başlamıştır. Bu koleksiyon 1810 yılında açık arttırmaya sunulduktan sonra, şuanda bu koleksiyona Leipzig Güzel Sanatlar Müzesi ev sahipliği yapmaktadır. Leipzig’de özellikle çocuklu aileler için ideal yerlerden birisi de Leipzig Hayvanat Bahçesi’dir. Farklı konseptlerde tasarı edilmiş olan bu alanda, ”Pongoland” orangutan olarak ismini Türkçeleştirebileceğimiz farklı türde birçok hayvana ev sahipliği yapılmaktadır.
Uluslar Muharebesi Anıtı
Uluslar Muharebesi Anıtı, 500 bin insanın katıldığı, 120 bin insanın öldüğü 1813 Leiğzig Muharebesi anısına yapılmıştır ve büyük saygı görmektedir. Anıt, Napolyon’un Leipzig’de aldığı yenilgiyi simgelemektedir. Yüksekliği 91 metre, uzunluğu ise 80 metre ve genişliği 70 metreleri bulan bu anıt şu anda Avrupa’nın en uzun anıtları arasında yer almaktadır. Ayrıca anıt için bir seyir platformu bulunmakta ve bu platforma çıkabilmek için tam 500 basamak merdiven aşmalısınız. Bruno Schmitz tarafından inşa edilen anıt halk tarafından ve turistler tarafından büyük ilgi görmekte ve bir gün buralara yolunuz düşerse ziyaret etmeniz gereken yerler arasında olmaktadır.