Gezi

Kuzey Laos Luang Nam Tha Asya

Kuzey Laos: Luang Nam Tha (Asya)
Kuzeyde bulunan ve görkemli bir niteliğe sahip olan natürelliğini hiçbir zaman kaybetmemiş ve doğal ormanlara sahip olan Luang Nam Tha kasabasına yol almak için, sabahın erken saatlerinde Pakbeng’deki otobüs terminaline, yarım saat kadar yürüdükten sonra Udom Xai’ye (Muang Xai) giden halk otobüsüyle ulaşım sağlayabilirsiniz. (40000KP,9TL).Bu otobüste pazarda satılmak üzere sebze ve meyvelerin bulunduğu tipik bir Laos otobüsüdür. Aos ve Çin arasındaki ticaretin en büyük merkezlerinden biri olan Udom Xai, Phonsali, Nong Khiaw ve güney yönünde bulunan Luang Prabang’a gitmek isteyen gezginler için de bir merkez konumunda. Buradan yakın yerdeki birçok eyalete otobüs bulabilmek mümkün.
Udom Xai otobüs garajında otobüs değiştirip, Çin sınırına 50 km kadar yakınında olan Luang Nam Tha otobüsüne bilet aldım (40000KP,9TL).Yol kenarlarında izlemeye doyamayacağınız şahane doğa manzaralarıyla karşılaşabilirsiniz. Kimi zaman yol üstünde bulunan pazarlarda ilginç meyve ve hayvanları görme şansınız oldukça yüksektir. Laoslular beslenme olarak yürüyen her türlü böceği yiyebilir. Mesela fare, gelincik, köpek, kertenkele, yılan, olabilir.
Nam Ha National Park
Asya’nın en değerli ve önem verilen, ulusal parklarından biri olan Nam Ha National Park’ı, Luang Nam Tha’ya ev sahipliği yapmaktadır. Bu kasaba upuzun bir cadde üzerinde kurulu, bir hayli sessiz ve sakin huzur dolu bir kasabadır. Cadde üzerlerinde birçok misafir evleri bulunmaktadır. Burada Kasaba halkından daha çok keşif gelmiş olan gezgincileri görebilirsiniz.
Bu kasabada nereye giderseniz, gidin yabancı sayısı yerli sayısından daha fazladır. Ulusal parkta düzenlenen, trekking günlük olarak gezgincilerin ilgi odağı olmaktadır. Eğer bu kasabada yürüyüş yapmak isterseniz, yürüyerek ülkenin kültürel zenginliklerini, doğa harikasını ve şahane yeşilliklerini keşfedilmek adına doğru karar olacaktır. Çünkü bu kasaba nehrin kıyısında olup, ormanlık bir alanda sessiz sakin el değmemiş bir tabiat mucizesidir.

İlgili Makaleler

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu