Blog

Kulakta Hışırtı Kulakta Hışırtı Sebepleri Nelerdir

Dış kulakta meydana gelen kirlerin ve pisliklerin birikmesinden kaynaklı olarak bazı sorunlar yaşanabilmektedir. Bunlardan birisi de kulakta hışırtı duymaktır. Bu insanların sosyal yaşantısı içerisinde büyük rahatsızlıkları vermektedir. Bu nedenle sizler de kulakta hışırtı durumunda neler yapmanız gerektiğini ve bunun sebeplerinin neler olacağını merak etmeniz halinde, en iyi sonuçları hemen yazımızdan alabilirsiniz. Kulakta hışırtı ve uğultuyu birlikte duyuyorsanız ve bu sizi pek çok konuda olumsuz etkiliyorsa, bu gibi durumlarda hemen uzman bir doktora görünmeniz gerekecektir. Böylelikle sizin için en iyi ve etkili tedavi yöntemlerini belirleyeceklerdir.

Kulakta hışırtı neden oluşur?

Kulakta hışırtı duyulmasının nedeni dış kulak yolunda meydana gelen tıkanmalardır. Bu oluşumun ardından kulak yolu tıkandığında iç tarafında salgılar birikerek hışırtıya neden olmaktadır. Çünkü dış tarafa atılamayan salgının, birikmesi neticesinde rahatsızlık oluşmaktadır. Tıkaç adı verilen oluşumun ardından hışırtılar ve uğultular başlayarak, insanların yaşam kalitesini düşürmektedir. Bu nedenle de tedavi edilmesi gereken durumlar arasında yer almaktadır. Verimi düşürdüğü için insanların hayatında olumsuz etkilere neden olmaktadır. Bir an önce bu durumdan kurtulmak isteyenlerin uzman bir doktora görünmesi, büyük oranda iyileşmeyi sağlamaktadır.

Kulakta hışırtının belirtileri nelerdir?

Eğer böyle bir tıkanıklık durumu varsa seslerin tam olarak anlaşılması mümkün olmayacaktır. Çünkü uğultu daha ağır basan bir faktör olacaktır ve buna bağlı olarak algının da zorlaşacağı görülecektir. Kulağınıza su kaçtığında, duşa veya havuza girdiğinizde bu uğultular ve hışırtılar daha da çoğalıyorsa, suyun temas etmesinden kaynaklı olacaktır. Bu gibi belirtileri yaşayan kişilerin hiç vakti kaybetmeden uzman bir KBB doktoruna görünmesi gerekecektir. Böylece en uygun tedavi yöntemleri hakkında bilgi alabilecektir. Aksi halde geç kalındığında büyük hasarlara yol açabilecektir ve işitme kaybına kadar giden kötü sonuçların yaşanmasına neden olarak, büyük pişmanlıkları yaşayacaktır.

Kulakta hışırtının tedavisi nasıl yapılır?

Kulak kirlerinin şişmesiyle birlikte oluşan ve tıkacın büyümesine neden olan bu faktörlerin kaldırılmasına yönelik olarak tedaviler uygulanmaktadır. Dış kulak iltihabının giderilmesi için ilaç ve damlalarla destek verilmektedir. Aynı zamanda evde uygulanacak olan bazı bitkisel tedavi yöntemleri hakkında da uzman doktorlardan bilgi almak mümkün olacaktır. Kulak temizliğine dikkat edilmesi halinde bu tür problemler çok daha azalacaktır. Kulak hışırtısının tedavisi için kulağınıza kesinlikle çöp sokmamalısınız. Kulak çöpünün kulak içinde ve zara yaklaşması halinde bu alanlarda kalıcı hasarlara yol açabileceğini de unutmamak gerekmektedir. Bu nedenle de dikkatli ve özenli davranmak gerektiğini unutmamalıdır.

İlgili Makaleler

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu