Blog

Kulakta Egzama ve Nedenleri

Egzama, vücudun her bölgesinde görülebilen hem cilt hem de vücut hastalığıdır. Doğal olarak kulakta da görülebilir. Daha çok kuru cilde sahip olanlarda görülür. Acil müdahale gerektirir. Aksi takdirde kısa sürede yayılır ve daha büyük sorunlara neden olur. Sık görülen cilt hastalıklarının başında gelen kulak egzaması, yetişkinlerde ve çocuklarda görülebilir ancak çocuklarda görülme sıklığı, yetişkinlere göre daha fazladır. Kulak egzamasının nedenleri çok farklıdır, uygulanacak tedavi yöntemi de, hastalığın nedenine göre değişiklik gösterir.

Kulak Egzamasının Nedenleri

Kuru cilt: Kuru cildi olanlarda kulak egzaması görülme sıklığı daha fazladır. Özellikle, duşta uzun süre kalmaya bağlı olarak ciltte kuruluk meydana gelmesi, kulak egzamasına zemin hazırlar.

Toz ve kir: Tozlu ortamlar, kulak egzamasının nedenleri arasındadır. Daha çok, tozlu ortamlarda bulunanlarda görülen bir hastalıktır.

Hijyen sorunları: Kulak temizliğinin gerektiği gibi yapılmaması, kulak egzaması oluşmasına neden olur.

Kozmetik ürünleri: Günümüzde, cilt bakımı için kullanılan kozmetik ürünleri oldukça çeşitlenmiştir. Birbirinden farklı içeriklerdeki bu ürünler, kulakta tahrişe, dolaylı olarak egzamaya yol açabilir.

Piercing: Son zamanlarda, gençler arasında giderek yaygınlaşan piercingler, kulak egzamasının nedenlerindendir.

Kulak Egzamasının Belirtileri

Kulak egzaması, sebebine ve türüne göre değişik belirtiler gösterebilir. Kaşıntılı ve kuru egzama, en yaygın görülen egzama türüdür. Kaşıntının artmasına ve kısır döngüye dönüşmesine bağlı olarak kulakta kızarıklık ve pullanma da görülebilir. Su toplanması, şişlik, kanama, ağrı ve hassaslık, kulak egzamasının diğer belirtileridir.

Kulak Egzamasının Tedavisi

Kulak egzamasının tedavisi için öncelikle, kaşınmaktan kaçınmak gerekir. Çünkü kaşınma, bölgede iltihaplanmaya neden olur ve bu da kısır döngüye yol açar. Kaşıntı arttıkça, egzama yayılır. Sonrasında, nemlendirici etkisi yüksek kaliteli losyonlardan yardım alınmalıdır. Cildin, gerektiği gibi nemlendirilmesi, bölgedeki şikayeti azaltacaktır. Aşırı sıcak veya soğuktan korunulmalıdır. Fazlaca rüzgara maruz kalmak da, egzamanın şiddetini arttırabilir.

Bunlar haricinde, kulak egzamasının tedavisi için tıbbi ilaçlara gerek duyulabilir. Steroid damlalar ya da kremler, egzamanın etkili şekilde tedavi edilmesini sağlar. Bazı durumlarda krem veya haplarda kullanılabilir. Egzama, çinko başta olmak üzere çeşitli vitaminlerin eksikliğinden de kaynaklanabileceğinden dolayı, doktor besin takviyesi de önerebilir.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu